Prezentačný deň vedy vo Výskumnom centre AgroBioTech ponúkol propagáciu výsledkov výskumu

27.04.2017

Vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre sa 20. apríla konal druhý ročník Prezentačného dňa vedy VC ABT.

Cieľom podujatia bola verejná prezentácia výsledkov výskumu a výskumných zámerov odborných riešiteľov alebo vedeckých tímov s možnosťou popularizácie získaných výsledkov. Na prezentáciách sa zúčastnilo 61 návštevníkov z radov vysokoškolských pedagógov, výskumných pracovníkov, odborníkov z praxe, doktorandov i študentov.

Prezentačný deň otvoril rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., ktorý účastníkov privítal slovami: „Je milá povinnosť zúčastniť sa, a zároveň aj oficiálne otvoriť toto stretnutie, pretože VC ABT je z pohľadu univerzity jej súčasťou, ktorá by mala udávať výskumné smerovanie“. Zároveň vyjadril presvedčenie, že symbióza medzi všetkými, ktorí sa zúčastňujú výskumných prác v laboratóriách a poznatkami, ktoré sú v laboratóriách získavané a následne prenášané do vedeckej a pedagogickej činnosti fakúlt, je pre univerzitu jednou z rozhodujúcich aktivít. Pripomenul, že VC ABT je časťou univerzity, kde by mali najmä aktívni a mladí ľudia, ktorí sú budúcnosťou univerzity, či už sú to doktorandi, postdoktorandi, mladí vedeckí pracovníci, docenti a profesori, dostať priestor pre realizovanie svojich vedeckých zámerov. Nemalo by sa hovoriť len o perspektívach výskumného centra, ale aj o dosiahnutých výsledkoch. Jednou z možností ako odpočítať dosiahnuté ciele je práve Prezentačný deň VC ABT, ktorý predstavuje výber z toho, čo bolo vo vybraných laboratóriách za jednoročné obdobie dosiahnuté a ako odborní riešitelia dokážu v prospech vedy a techniky využívať laboratóriá a ich infraštruktúru. Poprial všetkým účastníkom, aby stretnutie prinieslo informácie o nových vedeckých poznatkoch, a aby prostredníctvom prezentácií boli otvorené dvere pre hľadanie nových výziev a vlastných námetov.

Následne riaditeľka VC ABT doc. Ing. Tatiana Bojňanská, CSc., oboznámila účastníkov s programom podujatia, ktorý bol zostavený zo siedmich prezentácií rozdelených do dvoch blokov.

V rámci prvej prednášky s názvom Transkriptomika alergénov rastlinných potravinových zdrojov doc. Ing. PaedDr. Jana Žiarovská, PhD., prezentovala aktuálnu problematiku alergénov v súvislosti s analýzou ich expresie priamo v potravinových zdrojoch prostredníctvom transkriptomiky. Napriek tomu, že sú známe medikamenty na potlačenie alergií a senzitívne testy na ich odhalenie, nedoriešenou otázkou je základ, primárny zdroj, z ktorého alergény pramenia. Problematika je riešená v rámci Laboratória agrobiodiverzity a genetických technológií VC ABT.

Na prvú prednášku tematicky nadväzovala prezentácia Ing. Juraja Meda, PhD., v rámci ktorej vysvetľoval metagenomiku, čiže štúdium genetického materiálu získaného priamo z prostredia. Pomocou metagenomických analýz možno určiť, aký typ mikroorganizmu sa nachádza v danom prostredí, a to bez potreby oddelenia mikroorganizmu od prostredia. Metagenomické analýzy ako moderný spôsob bádania umožnil najmä príchod sekvenátorov druhej generácie, a práve takýto je k dispozícii aj vo VC ABT. Prednáška bola poňatá aj ako výzva na spoluprácu pre kolegov z iných odborov, ktorí by mali záujem preskúmať svoje vzorky z mikrobiálneho hľadiska.

Prednáška Ing. Lukáša Hlebu, PhD., bola venovaná využitiu MALDI-TOF MS (hmotnostná spektrometria s laserovou desorpciou a ionizáciou za účasti matrice s detektorom doby letu) v agrobiotechnológiách. V rámci Laboratória experimentálnej mikrobiológie VC ABT je s pomocou tejto metódy vytváraná databáza bielkovinových spektier peľu, identifikovaný jeho pôvod, uskutočňovaná identifikácia bielkovín, resp. peptidov, a na začiatku výskumu je tiež detekcia produkcie mykotoxínov. Záver bol rovnako ako pri predchádzajúcej prednáške venovaný výzve na spoluprácu, pretože metódy MALDI-TOF MS možno využiť v širokom kontexte výskumov.

Jedným z cieľom výskumu, ktorý je riešený v Laboratóriu modelovania urbanizovaného prostredia krajiny VC ABT, je definovať minimálne množstvo a časovú distribúciu disponibilnej vody potrebnej pre prežívanie skúmaných druhov v extenzívnych podmienkach údržby. Aktuálny výskum je zameraný najmä na pôdne sucho (dehydratácia pôdy). Podrobnejšie túto aktuálnu tému priblížil Ing. Marcel Raček, PhD. Výsledky sú aplikovateľné do konkrétnych situácií reálnych pre tvorbu zelene.

Mgr. Želmíra Balážová, PhD., oboznámila zúčastnených s využitím techník RAPD, SCoT a STSM pri analýze vzoriek raže a kukurice siatej z hľadiska genetickej diverzity. Prednáška bola zameraná aj na popísanie výhod a nevýhod jednotlivých metód.

O doposiaľ dosiahnutých výsledkoch experimentov, ktoré sú uskutočňované v rámci Laboratória experimentálnej biológie VC ABT, informovala Ing. Eva Tvrdá, PhD., v prezentácii Úloha biologicky aktívnych látok pri ochrane samčích reprodukčných buniek pred stresom. Tím odborných riešiteľov sa vo svojich experimentoch zameriava na skúmanie vplyvov vnútorných a environmentálnych faktorov, na reprodukčnú kapacitu samcov cicavcov vrátane človeka, vtákov a plazov. V súčasnosti sa venujú najmä vplyvu biologicky aktívnych látok na reprodukčné ukazovatele samcov v podmienkach in vitro.

V poslednej prednáške sa MUDr. Peter Chlebo, PhD., podelil o získané skúsenosti s prístrojom LipoPrintÒ System, ktorý predstavuje prelom v rutinnej laboratórnej analýze a v diagnostike porúch metabolizmu lipoproteínov. Ide o elektroforetickú metódu delenia lipoproteínov na polyakrylamidovom géli (PAG) systémom Lipoprint LDL. Meranie lipoproteínov cholesterolu je používané ako pomoc pri určovaní nerovnováhy lipidov v metabolizme v spolupráci s inými testami na lipidy, určenie rizikovej hodnoty u pacienta a klinické ohodnotenie. LipoPrint, ktorý je súčasťou infraštruktúry Laboratória výživy ľudí VC ABT, je využívaný pri klinických štúdiách v rámci spolupráce s fakultami SPU a s Fakultnou nemocnicou Nitra Zobor, prípadne výrobcami produktov zdravej výživy.

V rámci diskusie, ktorá nasledovala po jednotlivých blokoch prednášok, zazneli najmä otázky súvisiace s možnosťami prepojenia jednotlivých oblastí výskumu. Prezentačný deň vedy ponúkol zaujímavý a inšpiračný prehľad výsledkov výskumnej činnosti realizovanej s použitím infraštruktúry VC ABT a predstavil zámery na nasledujúce obdobie.

Pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o témach prednášaných na Prezentačnom dni VC ABT je pripravený záznam na stránke http://www.agrobiotech.sk/prezentacny-den-vedy-vc-agrobiotech-2017/.

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/prezentacny-den-vedy-vo-vyskumnom-centre-agrobiotech-ponukol-propagaciu-vysledkov-vyskumu/