Predstavujeme pracovisko: II. Gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK: Slovenské pôrodníctvo posúvajú k európskemu štandardu
V období negatívnych správ a vlečúcej sa pandémie o to viac poteší návšteva pracoviska, kde sa profesionálne venujú prinášaniu radosti na svet. Takým je II. gynekologicko-pôrodnícka klinika Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove, kde sa vlani narodilo 3 100 bábätiek.
Stali sme sa najvyhľadávanejšou pôrodnicou na Slovensku. Hoci celoslovensky počet pôrodov klesá, u nás vlani významne stúpol," hovorí prednosta kliniky profesor Jozef Záhumenský. Čo je dôvodom tejto obľúbenosti? Nie je to budovou, ružinovská nemocnica má už takmer 40 rokov, priestory pôrodnice nevyzerajú ako na súkromných klinikách. Tri klasické pôrodné stály, úzka chodba pred nimi, dlhoročným problémom je nedostatok spŕch a toaliet pre rodičky. „Snažíme sa zlepšovať, ale stále, žiaľ, nevieme rodičkám poskytnúť taký komfort, aký by mal byť už štandardom, napríklad samostatné pôrodné boxy so sociálnym zariadením. Na väčšie stavebné úpravy stále čakáme," hovorí profesor Záhumenský. Zrekonštruované je však už oddelenie šestonedelia, ktoré ponúka izby s vlastným sociálnym zázemím a klimatizáciou.
Menia prístup
Čakať však vedenie kliniky nemieni, pokiaľ ide zmeny o prístupu. Od svojho nástupu do funkcie sa profesor Záhumenský snaží, aby všetci, ktorí asistujú pri pôrodoch, zmenili svoj pohľad na vedenie pôrodu. Samozrejmosťou je, že lekári sa ženám predstavia, vysvetlia, čo idú robiť a prečo, snažia sa nezasahovať do prirodzeného pôrodu, podstatnú časť vedenia fyziologického pôrodu odovzdali pôrodným asistentkám, ktoré poskytujú individuálnu starostlivosť rodičkám.
Dôraz kladú na neustále zvyšovanie odbornosti. Na klinike dnes pôsobia traja profesori, štyria docenti, jedenásť odborných asistentov. „Vytvorili sme tímy, ktoré sa vysoko špecializujú v niektorej problematike z nášho odboru. Sme univerzitné pracovisko, tak je potrebné, aby sa u nás každý lekár venoval okrem zdravotníckej a pedagogickej činnosti aj publikovaniu aj vedeckému bádaniu."
Špičkou je české pôrodníctvo
Cieľom je, aby slovenské pôrodníctvo držalo krok so svetovou špičkou. Tou je podľa profesora Záhumenského české pôrodníctvo. „Pokladám ho za najlepšie na svete. Majú najlepšie výsledky na svete, najnižšiu prenatálnu úmrtnosť, veľmi nízku materskú úmrtnosť, veľmi dobrú ultrazvukovú diagnostiku, pričom finančné vstupy majú oproti západnejším pracoviskám nižšie. České pracoviská sú pre nás akýmsi vzorom, snažíme sa k nim dostať."
Dobre vie, o čom hovorí, sám po štúdiu na Lekárskej fakulte UK vyše dvanásť rokov pracoval v českých pôrodniciach a pôsobil na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Vrátil sa však na Slovensko a nebolo to len z rodinných dôvodov. „Možno to bude znieť ako nejaká floskula, ale naozaj mi záleží na tom, aby sme sa na Slovensku niekam posunuli. Myslím si, že posunúť veci k lepšiemu môže najlepšie niekto, kto bol vonku. Lebo ten, kto je len vo vnútri, nepozná, ako sa veci robia inde a prispôsobí sa tomu, čo pozná, čo je už zabehnuté," vysvetľuje.
Čo sa týka vedeckej práce na pôrodnici, venovali sa predovšetkým tzv. quality improvement studies, teda overovaniu, ako možno zlepšiť kvalitu poskytovanej starostlivosti pre pacientky. V spolupráci s Ústavom experimentálnej psychológie SAV validovali zahraničné psychometrické dotazníky pre tehotné. Začínajú tiež spoluprácu s Ústavom chémie SAV na stanovenie niektorých xenobiotík v smolke plodu v závislosti od životosprávy rodičiek a vplyve týchto nálezov na molekulárnu štruktúru placenty. V spolupráci s Ústavom molekulárnej biomedicíny SAV stanovovali prítomnosť genetickej informácie o spike proteíne. Skúmajú tiež prítomnosť známok oxidačného poškodenia v placente u žien, ktoré v tehotnosti prekonali COVID-19 a u tých, ktoré boli a ktoré neboli zaočkované. V spolupráci s českými pracoviskami práve rozbiehajú štúdiu na sledovanie funkcie svalov panvového dna počas druhej doby pôrodnej a výskyt tzv. koaktivácie niektorých svalových skupín.
Myómy operujú laparoskopicky
Na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike sa venujú aj operačnej liečbe nezhubných a zhubných nádorov ženských pohlavných orgánov a prsníka. „Sme jedno z najväčších pracovísk na Slovensku, ktoré rieši pacientky s problematikou gynekologických nádorov, máme veľmi dobrú prístrojovú techniku," hovorí vedúci tímu onkogynekológov docent Mikuláš Redecha. Majú tiež jedinečné skúsenosti v konzervatívnej liečbe myómov maternice embolizáciou prívodných krvných ciev. Ak je potrebná operácia, preferujú laparoskopický prístup. Patria medzi popredné pracoviská, ktoré riešia operácie myómov laparoskopickou cestou. Onkologický tím pod vedením docenta Redechu ročne vykoná viac ako 200 onkologických operácií. Ich snahou je zavádzať aj inovatívne prístupy k onkologickej liečbe. Pacientky s rakovinou vaječníkov nemusia posielať na následnú chemoterapiu do iných nemocníc, ale sú schopní zabezpečiť ju u nich v nemocnici. Výborne im tiež funguje spolupráca s klinikami v Prahe, kam posielajú raritné ochorenia. S Prahou nedávno uzavreli spoluprácu na veľkej štúdii Sentix o rakovine krčka maternice, zároveň už pracujú na medzinárodnej štúdii Senticol 3 koordinovanej parížskou univerzitou a na medzinárodnej štúdii Cervantes zameranej na operačnú liečbu rakoviny krčka maternice.
Úspechy mamologického tímu
Ďalším vedeckým tímom na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike je mamologický tím, ktorý vedie zástupca prednostu profesor Kamil Pohlodek. Venujú sa diagnostike a liečbe ochorení prsníka. Klinika dlhodobo vykazuje najvyššie počty operovaných zhubných nádorov prsníkov spomedzi gynekologických oddelení a kliník na Slovensku a úzko spolupracuje s Biomedicínskym centrom SAV a so zahraničnými pracoviskami na vedeckých projektoch. V r. 2019 publikovali článok v časopise European Journal of Radiology, kde predstavili novú metódu predoperačnej lokalizácie nehmatných nádorov prsníkov pomocou malých kovových teliesok Magseed®, detekovateľných špeciálnou magnetickou sondou. Článok vyzdvihol aj americký internetový spravodajský portál HealthImaging.com, ktorý informuje odbornú verejnosť o novinkách na poli zobrazovacích metód a informačných technológií. Tím profesora Pohlodka túto metódu lokalizácie nádorov simultánne využil s novou metódou lymfatického mapovania prsníkov a detekcie sentinelových lymfatických uzlín u žien so zhubnými nádormi prsníkov pomocou nanočastíc oxidu železitého (Magtrace®). Výhodou tejto metódy je, že sa nemusí pracovať s rádionuklidmi ako pri štandardnom lymfatickom mapovaní.
Moderná učebnica pôrodníctva
Ako fakultné pracovisko vzdelávajú budúcich lekárov, študenti si počas praxe na klinike postupne prejdú všetky časti pracoviska, od ambulancie, ultrazvukovej diagnostiky, operačných sál až po pôrodnicu. Snažia sa, aby sa študenti naozaj dostali k veciam zblízka a zároveň bol zabezpečený komfort pacientok, aby sa nestalo, že má žena pri pôrode alebo na pooperačnej izbe desať študentov. Delia ich teda na menšie skupinky. Narážajú však na priestorové limity nemocničnej budovy. „Nemocnicu nenafúkneme. Nebola stavaná na to, aby to bolo výučbové pracovisko. Ak štát hovorí o tom, že potrebujeme vzdelávať viac lekárov, tak by sme potrebovali väčšie priestory a viac zamestnancov," hovorí profesor Pohlodek. Problém sčasti rieši praktická výučba v Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania LF UK. Obľúbeným sa u študentov stal hlavne pôrodný simulátor Viktória. Veľký dôraz kladú tiež na ďalšie vzdelávanie lekárov. Renomovaná odborná spoločnosť EBCOG (The European Board and College of Obsterics and Gynaecology) akreditovala ružinovské pracovisko na vzdelávanie mladých lekárov po skončení školy a pred atestáciou. Klinika tiež spolupracovala na projekte novej učebnice pôrodníctva, ktorá vychádza v týchto dňoch. Je to prvá učebnica pôrodníctva po viac ako tridsiatich rokoch, pracoval na nej kolektív 60 autorov zo Slovenska a z Čiech, má vyše 1 000 strán. „Teším sa, že naši študenti budú mať k dispozícii modernú komplexnú učebnicu, ktorá odráža našu situáciu. Je tu nádej, že potom naozaj príde v našom pôrodníctve k zmene, nastane nová etapa," hovorí sa profesor Záhumenský. Profesor Pohlodek nedávno zverejnil pre potreby online štúdia tri učebnice (z toho jednu v anglickom jazyku) pre pre- a postgraduálne vzdelávanie, ktoré sú voľne dostupné na webovej stránke fakulty.
Na lži reagujú faktami
Pandémia priniesla doteraz nevídanú nedôveru verejnosti k medicínskym poznatkom. Mnohí ľudia radšej veria informáciám z internetu ako názorom lekárov a vedcov. Kým epidemiológovia alebo infektológovia na spochybňovanie svojej odbornosti neboli zvyknutí, gynekológovia, žiaľ, v tomto mali pred nimi náskok. „V reprodukčnej medicíne koluje obrovské kvantum fám, falošných informácií a lží, či už o antikoncepcii, alebo fetálnej medicíne. Bojujeme s nimi už veľmi dlho. Ak je niekto ideologicky nastavený proti antikoncepcii, je to rovnaké, ako keď je antivaxer ideologicky nastavený proti vakcinácii. Spôsob komunikácie je úplne rovnaký," hovorí profesor Záhumenský.
Ako sa teda gynekológovia bránia? Vedeckými faktami. „Tvrdo sa opierame o tzv. Evidence Based Medicine, teda o medicínu založenú na dôkazoch. Nikto z nás nerozpráva svoje dojmy, ale fakty," hovorí profesor Pohlodek. Zdôrazňuje, že lekári sa neustále vzdelávajú, sledujú overené informačné zdroje, najnovšie štúdie, pravidelne medzi sebou organizujú semináre, na ktorých sa oboznamujú s aktuálnymi výsledkami výskumu vo svojej oblasti. „Predkladáme vedecké argumenty. Lekár by sa mal oslobodiť od akýchkoľvek ideologických nánosov a mal by sa riadiť len vedeckými poznatkami a tieto sprostredkovať pacientovi. Či ich pacient akceptuje, alebo nie, je už na ňom. Ak nie, nedá sa nič robiť," myslí si profesor Záhumenský. Takýto prístup je pre nich však veľmi vyčerpávajúci. Popri lekárskej práci, vedení študentov, vlastných výskumoch, publikovaní a vlastnom štúdiu si veľmi radi odpustia debaty s agresívnymi pacientkami a ich príbuznými, ktorí si niečo prečítali na internete.
Gynekológia – ideálny odbor
Keď profesor Záhumenský hovorí o svojej práci, neskrýva nadšenie a zanietenie: „Myslím si, že gynekológia je ideálny odbor. Je v ňom veľa internej medicíny, chirurgie, robíme diagnostiku pomocou prístrojov... A tiež je v ňom veľa psychológie, pri príprave k pôrodu a samotnom vedení veľmi záleží na psychickom stave ženy." Kritické hlasy na slovenské pôrodníctvo vníma, ale verí, že sa to podarí zmeniť a ženy na Slovensku budú mať istotu, že v našich pôrodniciach – a celkom určite v tej ružinovskej – ich okrem špičkového odborného prístupu čaká aj príjemný ľudský prístup. „Dúfam, že jedného dňa prestanú ženy zo Slovenska cestovať, aby rodili v Hainburgu alebo v Břeclavi či v Brne. A dokonca dúfam, že ženy zo severného Rakúska prídu rodiť do Bratislavy."
Fakty o II. gynekologicko–pôrodníckej klinika LF UK a UNB
- jej história je spätá s pracoviskom II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Šulekovej ulici v Bratislave, odkiaľ bola presťahovaná do nemocnice v Ružinove
- zameriava sa na komplexnú diagnostickú a liečebno-preventívnu starostlivosť o ženu a plod
- klinika má lôžkovú a ambulantnú časť, lôžkové oddelenie má 96 lôžok, súčasťou je pôrodnica, oddelenie šestonedelia, oddelenie gynekológie, operačné sály a JIS
- výučbu poslucháčov LF UK realizujú v slovenskom i anglickom jazyku
- sú akreditovaným pracoviskom pre postgraduálne vzdelávanie v špecializačnom štúdiu
Barbora Tancerová