Oznam pre výchovných poradcov na stredných školách a uchádzčov o štúdium na vysokú školu

06.03.2025

Vážená pani výchovná poradkyňa, vážený pán výchovný poradca, vážený uchádzač o štúdium na vysokej škole.

Na základe našej komunikácie s uchádzačmi o štúdium na vysokých školách si Vás dovoľujeme osloviť s uvedením niekoľkých usmernení pre uchádzačov o štúdium na vysokých školách.

Úvod

Podanie prihlášky

Na vyplnenie prihlášky môže uchádzač o štúdium na vysokej škole využiť Centrálnu elektronickú prihlášku na vysokú školu (CEP VŠ) na adrese prihlaskavs.sk, kde z jedného miesta môže podať prihlášku na viacero vysokých škôl, viacero študijných programov bez nutnosti opakovane vkladať osobné údaje. Prihlásiť sa môže aj prostredníctvom sociálnych sietí alebo občianskeho preukazu. 

Požiadavka o usmernenie uchádzačov

Vzhľadom k tomu, že máme veľa telefonátov od uchádzačov, ktorí hľadajú strednú školu, resp. študijný odbor, dovoľujeme si Vás požiadať o to, aby ste upozornili uchádzačov na nasledovné:

  1. Ak používa vaša stredná škola EduPage, je dôležité, aby sa uchádzač hneď po prihlásení sa do CEP VŠ prihlásil do EduPage. Je to veľmi dôležité, nakoľko sa mu všetky osobné a kontaktné údaje, ako i prospech na strednej škole načítajú do prihlášky automaticky po prihlásení sa uchádzača do EduPage, t. j. prenesú sa mu do prihlášky osobné údaje, údaje o strednej škole, študijnom odbore, známky - nemusia tieto údaje vkladať ručne.
  2. Pri výbere vysokej školy nájde uchádzač informáciu, či vysoká škola prijíma prihlášky zo systému Centrálnej elektronickej prihlášky, resp. akú formu úrovne zapojenia má. Túto informáciu si môže uchádzač pozrieť vopred v tabuľke dostupnej pred prechodom na Centrálnu elektronickú prihlášku z Portálu VŠ, z menu „Uchádzač, študent“ alebo priamo po prechode na Centrálnu elektronickú prihlášku kliknutím na odkaz Školy prepojené s Prihláškou VŠ.
  3. Ak zistíte Vy alebo uchádzač, že vysoká škola nepreberá údaje z centrálnej prihlášky, t. j. má napísanú úroveň zapojenia informačnú, uchádzač je presmerovaný na elektronickú prihlášku vysokej školy. Ak sa však chce hlásiť na viacero vysokých škôl, je vhodné, aby sa vrátil na Portál VŠ a vyplnil prihlášku na tie školy, ktoré sú prepojené na CEP VŠ.
  4. Výhoda registrácie do systému Centrálnej elektronickej prihlášky na VŠ je aj tá, že jeho údaje zostanú na použitie aj v ďalších rokoch, ak náhodou nebude na VŠ prijatý alebo bude sa chcieť prihlásiť na ďalšiu školu. Je možné aj to, že v ďalšom roku už bude škola, ktorá je predmetom záujmu u uchádzača už prepojená s CEP VŠ.
  5. Pre vysokú školu, ktorá neprijíma prihlášky z CEP je aj vytlačenie prihlášky cez CEP výhodné, nakoľko si prihlášky v pdf formáte vie škola nájsť a stiahnuť  zo systému CEP VŠ v administrácii.
  6. Tlačivo pre písomné vyplnenie prihlášky a jej zaslanie klasickou poštou nájde uchádzač na Portáli vysokých škôl v sekcii Dokumenty na stiahnutie.

Zhrnutie výhod Centrálnej elektronickej prihlášky:

  • Výhodou použitia CEP VŠ je, že z jedného miesta môže uchádzač podať prihlášku na viacero vysokých škôl, viacero študijných programov, bez nutnosti opakovane vkladať osobné údaje a údaje o SŠ vrátane prospechu. 
  • Ak stredná škola používa internetovú žiacku knižku, všetky osobné a kontaktné údaje, ale i prospech na strednej škole sa načítajú do prihlášky automaticky po prihlásení sa do školského informačného systému, t. j. nemusí ich uchádzač vkladať do prihlášky ručne. 
  • Ak pri podaní prihlášky nie je postačujúca obrazová nápoveda, môže si uchádzač prečítať podrobný manuál.
  • Ak má vysoká škola status úplného prepojenia s CEP VŠ, dáva uchádzačovi spätnú väzbu vrátane sms notifikácie, t. j. uchádzač vidí, v akom stave je jeho prihláška.
  • Ak konkrétna vysoká škola nie je prepojená s centrálnou elektronickou prihláškou, ale uchádzač sa prihlási cez CEP VŠ, je presmerovaný do informačného systému vysokej školy a prihlasujete sa priamo do informačného systému ním vybranej vysokej školy. Údaje sa však neprenesú do prihlášky automaticky, musia sa vpisovať, pri prípadnom podaní prihlášky na viacero škôl, opakovane. Výhodou použitia CEP VŠ je však to, že ak sa chce uchádzač prihlásiť na viac vysokých škôl, môže sa vrátiť do systému a jeho údaje budú použité v prihláške na inú vysokú školu, ak je prepojená s CEP VŠ, dokonca v CEP VŠ tieto údaje nájde aj v ďalších rokoch.
  • Prihlášku môže uchádzač poslať aj vyplnením papierového formulára, t.j. môže ju poslať klasickou poštou vytlačenú z Portálu VŠ na adresu vysokej školy alebo ako elektronický úradný dokument do elektronickej schránky vysokej školy prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy (slovensko.sk).
  • Aký vzťah má vysoká škola k papierovej prihláške, nájde uchádzač na Portáli VŠ po prechode na Centrálnu elektronickú prihlášku kliknutím na odkaz Školy prepojené s Prihláškou VŠ.
  • Na vysokú školu, ktorá nepreberá papierovú prihlášku, ale ju akceptuje, uchádzač má možnosť po vyplnení údajov stlačiť tlačidlo VYGENEROVAŤ prihlášku, vytlačiť ju a poslať ako papierovú.

Odporúčame použiť elektronický spôsob podania prihlášky, nakoľko šetrí čas aj peniaze. 

      Zároveň si Vás dovoľujeme požiadať o sprostredkovanie informácie žiakom vašej školy, že Portál VŠ má aj svoje sociálne siete, kde môžu žiaci nájsť veľa zaujímavostí, ako aj súťaží. Nedávno bežala zaujímavá súťaž, a to súťaž, v ktorej bol vylosovaný výherca z tých používateľov FB alebo IG, ktori navrhli meno zaujímavého človeka, ktorý im slúži ako vzor a ktorého by chceli počuť v podcaste. Výherca bude mať možnosť sa zúčastniť na nahrávaní. Link na sociálne siete je v pätičke webu Portál VŠ. Koho si účastníci súťaže vybrali ako svoje vzory, bude zverejnené po ich súhlase s nahraním podcastu.

Pri akýchkoľvek problémoch súvisiacich s Portálom VŠ alebo CEP VŠ neváhajte kontaktovať HelpDesk na adrese: HelpDesk@portalvs.sk alebo na telefónnych číslach uvedených v Kontaktoch.