Optimalizácia siete stredných škôl získava konkrétnu podobu

17.09.2024

Na júnovú výzvu ministerstva školstva zareagovalo všetkých osem samosprávnych krajov, ktoré predstavili svoj plán optimalizácie stredných škôl. Spolu predložili 67 optimalizačných projektov, 8 opatrení, ktoré boli zrealizované už k 1. septembru 2024 a ďalších 14 potenciálnych optimalizačných riešení. Sieť stredných škôl čaká najväčšia zmena za posledných tridsať rokov. Tento proces podporujú legislatívne úpravy, ktoré sú súčasťou balíka „nežnej revolúcie vo vzdelávaní“.

Stredné školstvo sa v súčasnosti nachádza v neúnosnom stave s umelo udržiavanými, predimenzovanými a neefektívnymi kapacitami. Trpí zotrvačnosťou a jeho štruktúra nezodpovedá demografickému vývoju, ani súčasným požiadavkám na trhu práce. Až o 34 percent ponúkaných odborov nie je zo strany študentov stredných škôl záujem.

Ministerstvo školstva preto v júni predstavilo plán optimalizácie siete stredných škôl a v spolupráci so samosprávnymi krajmi, zamestnávateľmi a ďalšími rezortmi pripravilo súbor opatrení na ozdravenie. Výsledkom optimalizácie budú stredné školy s kvalitným manažmentom, ktoré sa stanú silnejšími partnermi pre firmy aj vysoké školy a lepšie pripravia žiakov na univerzity alebo trh práce. Týmto sa vytvorí základ pre moderné školy, ktoré budú reagovať na nové výzvy a ponúkať možnosti rozvoja v oblasti neformálneho a celoživotného vzdelávania.

Rezort školstva vyzval štátnych aj neštátnych zriaďovateľov stredných škôl, aby svoje projekty optimalizácie siete predložili do konca augusta. Práve koncepčné zámery, ktoré pripravili samosprávne kraje, sú najdôležitejšou časťou pripravovanej zmeny v strednom školstve.

„Bez nich by všetky zámery zostali iba na papieri. Chcem sa preto poďakovať predstaviteľom samosprávnych krajov aj neštátnym zriaďovateľom za spoluprácu. Verím, že ju dotiahneme     do úspešného konca,“ povedal minister Tomáš Drucker. 

Výsledkom je 67 optimalizačných projektov a spolu 89 optimalizačných zmien. Tie sa najviac dotknú Košického, Prešovského, Banskobystrického alebo Žilinského samosprávneho kraja.

Projektové zámery obsahujú mnoho rozsiahlych zmien v sieti stredných škôl. Osem z nich sa podarilo zrealizovať už k 1. septembru 2024. Prešovský samosprávny kraj zaviedol svoj „nultý optimalizačný projekt“ v Starej Ľubovni v podobe „prvého stredoškolského kampusu“. Bratislavský samosprávny kraj vykonal 3 optimalizačné zmeny v podobe zrušenia SOŠ podnikania, SOŠ hotelových služieb a obchodu, SOŠ elektrotechnickej. Podobne si počínal Žilinský samosprávny kraj, ktorý uskutočnil 3 optimalizačné zmeny alebo Trnavský samosprávny kraj, ktorý zriadil napríklad Spojenú školu v Šamoríne. Ďalších 67 predložených projektových zámerov by sa mohlo uskutočniť k 1. septembru 2025.

Optimalizácia siete stredných škôl je súčasťou balíka školských zákonov, ktoré minister Drucker nazval „nežnou revolúciou vo vzdelávaní“. V rámci predložených zákonov sú aj opatrenia, ktoré majú uľahčiť spájanie stredných škôl a umožniť lepšie nastavovať výkony v sieti. Zmeny sa  týkajú aj lepšej ochrany zamestnancov a zabezpečenia ich plynulého prechodu pod nový subjekt. Ministerstvo plánuje zvýšiť podporu pre školy pri zavádzaní pozícií supervízorov a budovaní stredného manažmentu a pomôže pri implementácii podporných opatrení a starostlivosti o duševné zdravie žiakov aj zamestnancov.

Optimalizácia siete stredných škôl je kľúčovým projektom Programového vyhlásenia vlády SR. V októbri odborníci posúdia predložené projekty a vypracujú odporúčania, ktoré prerokujú s príslušnými zriaďovateľmi. Spätnú väzbu poskytnú Aliancia sektorových rád, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, zamestnávatelia, dotknuté ministerstvá a Úrad splnomocnenca pre rómske komunity. V marci 2025 zriaďovatelia predložia konečné žiadosti o zmenu v sieti, aby mohla optimalizácia platiť od školského roka 2025/2026.

zdroj: https://www.minedu.sk/optimalizacia-siete-strednych-skol-ziskava-konkretnu-podobu/