Odborníci z Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zastávajú významné pozície
Súdna rada Slovenskej republiky je ústavný orgán sudcovskej legitimity. Jej členmi sú v súlade s článkom 141a Ústavy SR volení zástupcovia sudcov a členovia, ktorých volia a odvolávajú Národná rada SR, prezident SR a vláda SR. Dňa 23.4.2020 sa členom Súdnej rady po zvolení Národnou radou SR stal prof. JUDr. Ján Mazák, PhD. pôsobiaci na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Bližšie informácie
Súdna rada ma troch nových členov
Koncom marca sa vzdali členstva v súdnej rade dvaja nominanti Národnej rady Slovenskej republiky – Roman Huszár a Viliam Pohančeník. Keďže po Michalovi Mišíkovi, ktorý sa po medializovaných informáciách vzdal svojej funkcie ešte v novembri minulého roka, ostalo jedno miesto neobsadené, súdna rada tak prišla o všetkých troch členov, zvolených parlamentom.
Dnešným dňom sa tento stav zmenil, keďže Národná rada SR absenciu svojich nominantov nahradila novými. Do funkcie člena súdnej rady tak nastúpi advokát Andrej Majerník, ktorého navrhol podpredseda Národnej rady SR, Juraj Šeliga. Ďalším členom sa stal Ján Mazák, pôsobiaci ako profesor na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Za návrhom na jeho voľbu stoja Alojz Baránik a Anna Zemanová. Trojicu nominantov Národnej rady SR doplní Alena Svetlovská. Ide o sudkyňu pôsobiacu na Najvyššom súde SR a navrhol ju predseda národnej rady, Boris Kollár.
Všetci traja noví členovia súdnej rady sa zúčastnia už na najbližšom aprílovom zasadnutí súdnej rady. Súčasťou súdnej rady by mali byť najbližších 5 rokov.
V tejto chvíli teda ostávajú v súdnej rade voľné ešte tri kreslá, ktoré by však čoskoro mali obsadiť nominanti vlády Slovenskej republiky.
Ďalšiu významnú pozíciu obsadil prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc. z Katedry ústavného práva a správneho práva, ktorý bol 23.4.2020 zvolený Národnou radou SR za predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Komisia je zriadená ako nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Má 14 členov.
Zdroj: http://www.sudnarada.gov.sk/sudna-rada-ma-troch-novych-clenov/
Bližšie informácie
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán je zriadená zákonom č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva ako nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb.
Štátna komisia má 14 členov.
Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.
Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade Slovenskej republiky. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.
Predsedovia príslušných politických strán, predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu oznámia predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov volieb do Národnej rady Slovenskej republiky meno, priezvisko, titul, dátum narodenia, dosiahnuté vzdelanie a adresu trvalého pobytu člena štátnej komisie.