Neformálna videokonferencia ministrov školstva k situácii v oblasti vzdelávania v súvislosti s pandémiou Covid-19
Z iniciatívy chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ sa včera uskutočnila druhá videokonferencia ministrov školstva k dôsledkom Covid-19 na vzdelávanie pod vedením ministerky Blaženky Divjak. Chorvátska ministerka ocenila veľký záujem ministrov o spoločnú diskusiu, ako aj neústálu výmenu informácií medzi expertami a vyzvala na prípravu návrhu záverov Rady reflektujúcich na súčasnú situáciu. Slovensko na videokonferencii zastupoval štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis.
Ministri a štátni tajomníci z ČŠ EÚ, Nórska, Švajčiarska a Islandu privítali ďalšiu príležitosť vymeniť si skúsenosti s organizáciou výučby a implementáciou dištančného vzdelávania, ako aj informácie o organizácii záverečných skúšok, hodnotenia s cieľom čo najefektívnejšie ukončiť školský rok počas pretrvávajúcej pandémie Covid-19. Podčiarkli, že v centre opatrení, ktoré sú v členských štátoch prijaté, stojí podpora pre školy, učiteľov, študentov a ich rodičov a snaha zabezpečiť pokračovanie vzdelávania v čo najvyššej možnej kvalite.
Pandémia zasiahla do všetkých oblastí života občanov a zo dňa na deň radikálne zmenila spôsob, akým sa učíme. S výnimkou Švédska prišlo k plošnému zatvoreniu škôl vo všetkých štátoch EÚ. Prezenčná výučba bola prerušená na všetkých vysokých školách v EÚ. Pokiaľ ide o znovuotvorenie základných a stredných škôl, stratégie naprieč členských šátmi sa odlišujú. Zatiaľ čo vo viacerých krajinách je zatvorenie škôl predbežne určené do konca apríla/mája (EL, IT, IE, LT, ES, CY, PL, BG, LU, NL, AT, DK, FI, LV, RO EE, FR), v niektorých krajinách sú školy uzavreté do odvolania (SK, CZ, HR, HU, SI, DE). Delegácie však uviedli, že majú pripravené viaceré scenáre, ktorých konečný výber bude závisieť od epidemiologickej situácie.
Vo všetkých štátoch je prezenčná výučba nahradená dištančným vzdelávaním (online platformy a nástroje, televízne vysielanie, cloud, voľne dostupné digitálne učebnice, komunikácia cez e-mail, apod.), ktoré je zabezpečované najmä decentralizovane - organizácia na úrovni škôl, no centralizovaný resp. kombinovaný prístup sa uplatňuje napr. v HR, CZ, EL, EE, FR, HU, LT, MT a PL.
Viacerí ministri priznali, že najväčšou výzvou v tomto smere ostáva vzdelávanie detí zo znevýhodneného prostredia, ktoré často nemajú k dispozícii počítač alebo tablet, alebo nemajú prístup na internet. Tieto deti rovnako potrebujú dodatočnú osobnú podporu a pomoc pri učení, ktorú v súčasnej situácii je možné len veľmi ťažko zabezpečiť. Vo viacerých štátoch boli finančné prostriedky alokované na nákup tabletov či kariet pre prístup na internet, ktoré boli distribuované práve deťom zo znevýhodneného prostredia. V iných krajinách je okrem online vyučovania zabezpečovaná i distribúcia tlačených študijných materiálov pre deti so slabším socioekonomickým zázemím. Dodatočná podpora a psychologické poradenstvo pre učiteľov, rodičov a žiakov je poskytované v jedenástich členských štátoch.
Pokiaľ ide o hodnotenie, krajiny EÚ sa zameriavajú na konštruktívnu a prevažne ústnu spätnú väzbu na základe priebežných výstupov žiakov a študentov. HR a FI napríklad zverejnili aj usmernenia na hodnotenie žiakov prostredníctvom digitálnych nástrojov. Čo sa týka organizácie záverečných skúšok a maturít, v štrnástich štátoch prišlo k ich odloženiu bez určenia nového dátumu, v ďalších deviatich krajinách by sa mali uskutočniť v priebehu nasledujúcich troch mesiacov a štyri štáty maturity zrušili úplne alebo čiastočne. V súvislosti so zápismi a prijímacími pohovormi na školy prišlo k predĺženiu či posunutiu lehôt.
V oblasti vysokoškolského vzdelávania ministri pripomenuli autonómiu VŠ, no podčiarkli snahu o koordináciu opatrení tak, aby absolventi stredných škôl mohli bezproblémovo zahájiť štúdium na vysokej škole od nadchádzajúceho semestra.
Zúčastnení ministri apelovali na posilnenie vzájomnej spolupráce, koordinácie a komunikácie, keďže iba jednotou a solidaritou môžeme spoločne prekonať túto mimoriadnu situáciu a vysporiadať sa s následkami krízy. Pokiaľ ide o budúcnosť, vyzvali na to, aby sa skúsenosti zo súčasnej situácie odzrkadlili na budúcich iniciatívach na európskej i národnej úrovni, a tiež aby prišlo k rozšíreniu voľnej dostupnosti vzdelávacích zdrojov a posilneniu investovania do inkluzívneho a digitálneho vzdelávania. Pri využívaní európskych zdrojov by v tomto smere privítali väčšiu flexibilitu.
Komisárka Gabriel ocenila promptnú mobilizáciu členských štátov pokiaľ ide o organizáciu dištančného vzdelávania a kreativitu pri jeho realizácii. Ubezpečila ministrov, že Komisia bude aj naďalej poskytovať krajinám podporu a pomoc. Pripomenula tiež jej iniciatívy, ako napríklad zriadenie Yammer platformy pre národných expertov, webstránku o dostupných vzdelávacích online nástrojoch, usmernenia pre národné agentúry Erasmus+ a predĺženie lehôt v rámci programu či investičnú iniciatívu mobilizujúcu kohézne zdroje vo výške 37 mld. eur.
Najnovšie aktuality
- 19.11.2024 Vysoké školy sa vďaka podpore rezortu školstva zúčastňujú na ďalšom významnom medzinárodnom veľtrhu
- 18.11.2024 Rezort školstva mapuje záujem základných škôl, ktoré chcú začať vzdelávať po novom od nasledujúceho školského roka
- 15.11.2024 Minister školstva rokoval s prezidentom a predstaviteľmi školských odborov
- 15.11.2024 Používanie mobilov v školách bude regulované. Rezort školstva pripravil súbor praktických nástrojov pre školy a rodičov