Národný projekt IT Akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie má zlepšiť vzdelávanie v oblasti informatiky a prírodných vied

14.11.2017

Vytvorenie efektívneho modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne i perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním sa na profesie v oblasti informatiky a informačno-komunikačných technológií (IKT). To je hlavným cieľom národného projektu IT Akadémia – Vzdelávanie pre 21. storočie, ktorý dnes slávnostne odštartoval na tzv. „Kick off meeting-u“ v Bratislave.
Na podujatí sa zúčastnili štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský a ďalší predstavitelia spolupracujúcich vysokých škôl a organizácií.
Národný projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Bol vytvorený ako reakcia na nedostatočné množstvo a trvalo klesajúcu kvalitu vzdelávania a nadobudnutých kompetencií absolventov škôl v informatickej, technickej a prírodovednej oblasti vzhľadom na súčasné potreby zamestnávateľov, najmä v sektore informačných a komunikačných technológií.
„Rozvíjanie štandardov digitálnej gramotnosti, osobnostného rozvoja a komunikačných kompetencií žiakov a učiteľov SŠ a študentov VŠ je jedným z kľúčových krokov pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva školstva Oľga Nachtmannová.
Podpredseda vlády SR Peter Pellegrini doplnil, že spustením IT Akadémie sa plní jeden zo záväzkov Digitálnej koalície, založenej 26. septembra 2017. „Dnešný kick-off zvýrazňuje odhodlanie tvorcov projektu doviesť ho o tri školské roky do úspešného konca. Pevne verím, že výsledkom tohto úsilia bude množstvo mladých technikov, vedcov a informatikov, ale aj techničiek, vedkýň a informatičiek pripravených uplatniť sa na trhu práce,“ dodal vicepremiér.
„IT Asociácia Slovenska ako najvýznamnejší zástupca slovenského IKT sektora považuje za nevyhnutné, aby sa akútny problém nedostatočného vzdelávania IT špecialistov začal urýchlene riešiť. Môžem garantovať, že v ITAS projekt IT Akadémia maximálne podporíme, záleží nám na jeho úspešnej realizácii a výsledkoch. Verím, že vďaka IT Akadémii sa nám podarí nevyhovujúci stav vzdelávania mladých informatikov aspoň čiastočne zlepšiť, keďže bez kvalitných a vzdelaných ľudí nebudeme na digitálnu transformáciu spoločnosti pripravení,”konštatoval prvý viceprezident ITAS Mário Lelovský.
Celkový rozpočet národného projektu je 21, 046 596,77 eura, pričom nenávratný finančný príspevok (NFP) zo štrukturálnych fondov EÚ je vo výške 20 672 504,80 eura. Prijímateľom NFP je Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré projekt realizuje spoločne s ďalšími projektovými partnermi - Univerzitou P. J. Šafárika v Košiciach, Technickou univerzitou v Košiciach, Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzitou M. Bela v Banskej Bystrici a Žilinskou univerzitou v Žiline. Ďalšími partnermi projektu sú IT Asociácia Slovenska, Slovenská informatická spoločnosť, Košice IT Valley, Štátny inštitút odborného vzdelávania, Štátny pedagogický ústav a Metodicko-pedagogické centrum.
Na aktivitách národného projektu sa bude podieľať minimálne 300 základných škôl, 200 stredných škôl a 5 univerzít. Spolu sa doň zapojí vyše 36 000 žiakov a študentov, ako aj približne 2 100 učiteľov. Termín ukončenia projektu je stanovený na október 2020.
Od realizácie projektu autori očakávajú ročný nárast na úrovni tisíc absolventov - špecialistov pre IKT sektor. Projekt by mal tiež slúžiť ako vzor spolupráce škôl a podnikov pôsobiacich v IKT sektore, keďže každá aktivita projektu je podporovaná špecialistom z vybranej IT firmy.
Súčasťou slávnostného podujatia bolo aj ocenenie víťazov súťaže Networking Academy Games 2017 - sieťové talenty Slovenska, a tiež mladých členov robotického tímu COMPOTES, ktorí sa v tomto roku po víťazstve na majstrovstvách Slovenska v Robocup Junior postupne stali majstrami tejto súťaže v Slovinsku i Taliansku a na majstrovstách sveta v robotickom futbale v Japonskej Nagoji získali 1. miesto za najlepšiu prezentáciu.