Minister Dušan Čaplovič ocenil významné osobnosti slovenského športu

27.10.2013

Pätnásť úspešných športovcov si dnes z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča prevzalo vyznamenaniaza ich mimoriadny prínos v tejto oblasti.
Ide o morálne ocenenie, ktoré sa udeľuje v troch kategóriách. Medailu prof. Vladimíra Černušáka udeľovanú za vynikajúce a mimoriadne výsledky dosiahnuté na významných medzinárodných športových podujatiach získali cyklista Peter Sagan, atlétka Lucia Klocová, motocyklista Ivan Jakeš, kulturista Igor Kočiš a stolnotenista Ján Riapoš.
Za dlhodobú úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky udelil Dušan Čaplovič Pamätnú medailu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR bežcovi na lyžiach Ivanovi Bátorymu, športovému strelcovi Jozefovi Göncimu, plavkyni Martine Moravcovej a Margite Prokeinovej, ako aj futbalistovi Marekovi Mintálovi.
Čestným uznaním prof. Karola Stráňaia boli za celoživotné pôsobenie v oblasti športu ocenení Pavel Blaho, Ján Filc, Štefan Kopčík, Michal Čapla a Eugen Laczo.

Ocenení-športovci

Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Ivan Jakeš – za úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky na motoristickom podujatí Rallye Dakar 2013.
Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Ivan Jakeš –...
Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Igor Kočiš – za dlhodobé šírenie dobrého mena Slovenskej republiky na najvýznamnejších medzinárodných pretekoch akými sú majstrovstvá Európy, majstrovstvá sveta a svetové hry neolympijských športov, na ktorých získal celkom 14 medailových umiestnení.
Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Igor Kočiš –...
Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Ján Riapoš za dlhoročnú úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky, počas ktorej sa stal štvornásobným paralympijským víťazom v stolnom tenise.
Medaila prof. Vladimíra Černušáka: Ján Riapoš z...
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: Ivan Bátory – za dlhoročnú úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky v bežeckom lyžovaní, počas ktorej štartoval na piatich zimných olympijských hrách. Absolvoval 173 štartov v pretekoch svetového pohára, na ktorých sa 28 x umiestnil v najlepšej desiatke, na majstrovstvách sveta sa postavil na štart 25 x a 17 x na ZOH. Športovú kariéru ukončil po sezóne 2010/2011.
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskum...
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: Jozef Gönci – pri príležitosti ukončenia športovej kariéry a za dlhoročnú úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky v športovej streľbe, počas ktorej štartoval na piatich olympijských hrách. Na hrách v Atlante 1996 a v Aténach 2004 získal bronzové medaily, je niekoľkonásobný majster Európy, majster sveta a víťaz pretekov svetového pohára. V roku 1998 sa stal víťazom ankety Športovec roka.
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskum...
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: Martina Moravcová – pri príležitosti ukončenia športovej kariéry a za dlhoročnú úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky v plávaní, počas ktorej štartovala na piatich olympijských hrách. Na majstrovstvách Európy, majstrovstvách sveta a olympijských hrách vybojovala celkom 67 medailových umiestnení, je viacnásobnou majsterkou Európy a sveta, vytvorila 3 svetové, 17 európskych a 207 slovenských rekordov. Víťazkou ankety Športovec roka sa stala 6x.
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskum...
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky: Margita Prokeinová – za dlhoročnú úspešnú a vzornú športovú reprezentáciu Slovenskej republiky v plávaní, počas ktorej získala 5 medailových umiestnení na letných paralympijských hrách. Počas športovej kariéry sa stala majsterkou Európy a sveta, na hrách v Atlante 1996 vytvorila paralympijský rekord a získala ďalšie medailové umiestnenia na ME a MS. Športovú kariéru ukončila v roku 2009.
Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskum...
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Pavel Blaho – za dlhoročnú prácu reprezentačného trénera Slovenskej republiky v rýchlostnej kanoistike, počas ktorej priviedol posádku K 4 k zisku striebornej a bronzovej medaily na olympijských hrách v Aténach 2001 a v Pekingu 2008. Vlajková loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky – K 4, počas jeho pôsobenia vo funkcii reprezentačného trénera, získala niekoľko titulov majstrov Európy a sveta. Bol takmer pri všetkých medailových úspechoch rýchlostnej kanoistiky v ére samostatného Slovenska. V tomto sa dožil významného životného jubilea – 60 rokov.
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Pavel Bla...
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Michal Čapla – za celoživotné pôsobenie v športe na domácej i zahraničnej scéne, ktorým výrazne prispel k rozvoju a úspechom kulturistiky, fitness a silového trojboja na Slovensku. Ako tréner vychoval viacero úspešných reprezentantov – držiteľov medailí z majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta a zúčastnil sa tiež na piatich letných paralympijských hrách, na ktorých viedol športovcov v súťaži – tlak na lavičke. Pôsobí tiež ako medzinárodný rozhodca a je držiteľom viacerých významných ocenení medzinárodných športových federácií – IPF a IFBB.
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Michal Ča...
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Eugen Laczo – za dlhoročné pôsobenie v športe, počas ktorého vykonával rôzne funkcie - tréner v atletike, kondičný tréner v basketbale, ľadovom hokeji, futbale, metodicko-odborný pracovník olympijského tímu Slovenského olympijského výboru a odborný konzultant Národného športového centra. Dlhoročný pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu UK, tiež autor viacerých odborných publikácií v oblasti telesnej výchovy a športu.
Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia: Eugen Lac...