Medzi top diplomovkami Slovenska a Čiech opäť aj STU
7. decembra 2017 sa v Prahe uskutočnilo finále súťaže o najlepšiu diplomovú prácu v oblasti informatiky a informačných technológií. Do projektu sa zapojilo 16 českých a slovenských univerzít s 1700 diplomovými prácami. Deväť finalistov prezentovalo svoju prácu pred odbornou porotou, ktorá na záver vyhlásila víťazov siedmeho ročníka súťaže.
Výsledky IT SPY 2017 a všetky ocenené diplomovky.
Víťazom IT SPY 2017 (Czech ACM Chapter & Slovakia ACM Chapter Student Project of the Year) sa stal Jiří Matyáš z VUT v Brně s diplomovou prácou Využití přibližné ekvivalence při návrhu přibližných obvodů. J. Matyáš vyvinul spôsob, ktorý dokáže zefektívniť a predĺžiť výdrž batérií v počítačoch a mobilných zariadeniach a znížiť tak spotrebu elektrickej energie až o 80 %.
Druhé miesto obsadil študent Fakulty informatiky a informačných technológií STU Jakub Mačina s diplomovou prácou Odporúčanie nových otázok v online komunitách študentov.
Jeho projekt riešil zvýšenie úspešnosti študentov online kurzov, a to pomocou systému komunitných otázok a odpovedí. Aj tie najúspešnejšie e-learning platformy sa totiž stretávajú s množstvom nedokončených kurzov. Projekt je využiteľný aj vo firmách pri komunikácií so zákazníkmi. "Túto platformu sme overili v spolupráci s Harvardskou univerzitou na vzorke 4600 študentov celého sveta. Náš program dokázal zapojiť viac študentov, doručiť im presnejšie odpovede na ich otázky. Projekt rozvíjame ako opensource, takže s ním ktokoľvek môže ďalej pracovať," povedal Mačina.
Projekt využíva aj samotná Fakulta informatiky a informačných technológií STU ako systém Askalot. Noví ale aj starší študenti fakulty získajú vďaka systému odpovede na otázky týkajúce sa štúdia rýchlejšie. Študenti sa najčastejšie sa pýtajú na výber predmetov, registráciu, organizáciu semestra či skúšok a pod. Prečítajte si o Askalote alebo si pozrite video, kde o Askalote rozpráva Ivan Srba, vedúci úspešnej diplomovej práce.
FIIT STU bola úspešná aj v minulom ročníku IT SPY 2016, keď sa na treťom mieste umiestnil jej študent Martin Tamajka, ktorý umelú inteligenciu naučil vyhodnocovať snímky mozgu z vyšetrenia magnetickou rezonanciou. Pri projekte spolupracuje s praxou - firmou Siemens.