Kariérny deň: 10 firiem, 9 katedier, 200 študentov

26.10.2019

Už štvrtýkrát sa v stredu 23. októbra 2019 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre konal Kariérny deň. Organizačne sa na ňom podieľali prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci UKF doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD., riaditeľ univerzitného Poradenského a servisného centra (PSC) Mgr. Miroslav Tvrdík, PhD., manažérka sekcie Job kontakt PSC Mgr. Ľubica Lachká a Miroslav Koleník z Národného kariérneho centra. Pod ich taktovkou tak vzniklo podujatie, na ktorom sa zamestnávatelia stretli nielen so študentmi, ale aj so zástupcami katedier a pracovísk UKF. Pozvanie organizátorov tento rok prijalo desať firiem, ktoré sa zacielili najmä na študentov cudzích jazykov, IT, marketingu, manažmentu a prírodných vied.
Prorektor pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci doc. Miroslav Tvrdoň, ktorý Kariérny deň zastrešoval za UKF, vidí viacero úrovní významov tejto aktivity. „Študenti sa môžu už počas štúdia dozvedieť, v ktorých segmentoch sa môžu vzhľadom na svoj študijný program uplatniť,“ povedal nám. „Nechceme vychovávať nezamestnaných, preto neustále hľadáme okrem možností uplatnenia našich študentov aj možnosti spolupráce s firmami. Veľmi nás zaujíma spätná väzba od zúčastnených firiem, ako aj spôsoby, ako spoluprácu rozšíriť a možno osloviť aj firmy


Firmy často nevedia, za kým na univerzite ísť
Ako informovala Mgr. Ľubica Lachká zo sekcie Job kontakt PSC, do programu tohto ročníka Kariérnych dní zaradili nový formát – „business breakfast“.
„Išlo o moderované networkingové stretnutie zástupcov firiem a zástupcov katedier/pracovísk UKF v Nitre na tému spolupráce,“ vysvetlila. „Tento formát sa stretol s veľmi dobrou odozvou tak zo strany firiem, ako aj zo strany pedagógov. Priamo na stretnutí vznikli podnety na organizovanie podobných formátov v budúcnosti.“
Obe strany si zadefinovali svoje požiadavky a predstavy, týkajúce sa odbornej praxe, stáží, jazykových zdatností, konzultácií záverečných prác či prednášok odborníkov z praxe na pôde univerzity.
„Podľa našich skúseností nás každý Kariérny deň posúva ďalej. Preto hľadáme spôsoby, ktoré sú najefektívnejšie pre komunikáciu, aby vyhovovali jednak firmám a jednak študentom,“ dopĺňa Miroslav Koleník z Národného kariérneho centra. „Tento formát, ktorý tu momentálne prebieha, je veľmi vďačný, pretože firmy častokrát nevedia za kým ísť, aké sú na univerzite možnosti, čo všetko by mohli a podobne.“

Okrúhle stoly plné informácií
V rámci druhého formátu s názvom „Table talking“ mali firmy možnosť prezentovať už priamo študentom univerzity, aké ponúkajú vzdelávacie programy, brigády alebo zamestnanie. Vyše dvesto vysokoškolákov sa zaujímalo aj o to, aké spôsoby odmeňovania, prípadne benefity zabezpečujú pre svojich zamestnancov.
„Dalo mi to hlavne informáciu, že firmy naozaj potrebujú ľudí, ktorí vedia po nemecky, že sme skutočne žiadaní,“ prezradila Veronika. Na UKF už druhý rok študuje nemčinu v hospodárskej praxi. „Je pre mňa motiváciou, že takých ľudí je málo, takže som rada, že máme s našim odborom budúcnosť.“ Po škole chce ísť na rok-dva do zahraničia, usadiť sa však chce na Slovensku.
Veronikina spolužiačka Patrícia si už počas školy vyskúšala brigádnickú administratívnu prácu. „Minulý rok som mala možnosť pracovať pre jednu firmu – poisťovaciu spoločnosť,“ hovorí. „Dalo sa to zvládať aj popri škole a strašne veľa mi to dalo, čo sa týka praxe. Dokonca teraz máme niektoré predmety, kde využívam získané vedomosti, napr. v oblasti obchodnej korešpondencie. No a nehovoriac o finančnom ohodnotení, ktoré bolo pre mňa ako študentku super.“


Pripravenosť študentov je rôzna
Petra Kečkéšová, absolventka prekladateľstva a tlmočníctva v kombinácii anglický jazyk a nemecký jazyk na našej univerzite, momentálne pracuje na personálnom oddelení jednej zo zúčastnených spoločností. Počas štúdia vycestovala do zahraničia prostredníctvom programu Erasmus, po skončení školy pracovala pre medzinárodné firmy v Bratislave a v Nitre. Podľa jej slov sa v nich bežne komunikuje so sesterskými alebo materskými firmami, ktoré sú v zahraničí, kde je úplne nevyhnutná znalosť cudzieho jazyka.
Firma, v ktorej pracuje, sa momentálne zameriava na študentov nemeckého jazyka a aj na študentov informatiky, keďže majú aj softvérovú časť.
„Pripravenosť študentov je rôzna – niektorí sú veľmi šikovní už vo veľmi mladom veku bez toho, aby mali nejaké extra skúsenosti,“ hovorí Petra. „Možno sa len treba viac zameriavať na štúdium cudzích jazykov, keďže žijeme v takej dobe, kedy sa už bez ako takej znalosti anglického a nemeckého jazyka ťažko pohybuje.“

Veľmi dobrú spoluprácu má s viacerými spoločnosťami napríklad aj Katedra informatiky FPV. Ako nám povedal Mgr. Martin Drlík, PhD., ich študenti majú možnosť ísť na stáž alebo brigádu. „Počas praxe prechádzajú pozíciami a úlohami,“ približuje pedagóg. „Následne prebehne selektívny proces, v ktorom zamestnávateľ niekoho osloví a z brigádnika sa stane zamestnanec. Máme zopár aj takých, čo začínajú formou bakalárskej/diplomovej práce, ale tam ten výsledok nie je zaručený.“


Voľné pracovné miesta na jednom mieste
Do programu Kariérneho dňa 2019 organizátori zaradili aj ďalšiu novinku – prednášku pracovníkov Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Nitra (ÚPSVR) na tému Internetový sprievodca trhom práce a Národné projekty pre mladých uchádzačov o zamestnanie.
Podľa slov sieťového agenta pre voľné pracovné miesta Mgr. Dalibora Hatiara webový pracovný portál www.istp.sk vznikol v roku 2003 a je určený pre uchádzačov o zamestnanie, zamestnávateľov, študentov stredných a vysokých škôl, takisto žiakov základných škôl, pedagogických asistentov a pre širokú verejnosť. Je na ňom možné nájsť aj voľné pracovné miesta z externých zdrojov, ako je napríklad profesia.sk alebo kariera.sk.
Portál pomôže aj so životopisom. „V praxi sa stretávame čoraz častejšie s tým, že zamestnávatelia majú záujem okrem klasického životopisu aj o to, aby im uchádzači posielali aj takzvanú európsku verziu životopisu – tzv. europas,“ podelil sa so svojimi skúsenosťami D. Hatiar. „Na našom webovom portáli si viete vygenerovať buď slovenský europas alebo mutáciu v dvoch jazykoch – anglický a nemecký jazyk.“


S vysokoškolákmi je to individuálne
To, či sa absolvent vysokej školy uplatní na trhu práce hneď, alebo to potrvá pár mesiacov, sa podľa riaditeľky Odboru služieb zamestnanosti ÚPSVR PhDr. Miriam Hlinkovej, PhD., odvíja od viacerých faktorov.
Po ukončení štúdia majú mladí ľudia možnosť zaevidovať sa na Úrade práce. „Sú študijné odbory, ktoré sa možno ani do evidencie nedostanú a sú študijné odbory, ktoré tam máme veľmi často,“ priblížila M. Hlinková, ktorá je absolventkou UKF v odbore sociálna práca so zameraním na psychológiu. „Tí šikovnejší sa po dvoch troch mesiacoch na trhu práce umiestňujú s tým, že si prácu nájdu väčšinou sami. Je teraz veľmi veľa národných projektov, napríklad Praxou k zamestnaniu 2, kde je preplatených povedzme 95 % z celkovej ceny práce pre firmu, ktorá zamestná mladého človeka do 29 rokov. Ďalší zasa štartujú pomocou absolventskej praxe.“
Zaujímavé sú výsledky z roku 2018, o ktoré sa dr. Hlinková podelila – ukázali, že 56 % vysokoškolákov a 63 % stredoškolákov z celého Slovenska sa neumiestnilo v tom odbore, ktorý študovali.
„Snažíme sa zabezpečovať kariérne poradenstvo aj pre základné a stredné školy, ale stále je to málo... pokiaľ sa to nezmení v legislatíve tým spôsobom, že výchovní poradcovia budú mať viacpercentný úväzok, tak sa to nenaštartuje. Niektoré odbory, ktoré k nám prídu, sú neuplatniteľné,“ uzatvára riaditeľka.

Základom bola dobrá komunikácia
Do aktivít tohtoročného Kariérneho dňa UKF v Nitre sa zapojilo 10 firemných partnerov, 9 katedier a viac ako 200 študentov UKF.
„Bolo vidno, že sa nám podarilo odkomunikovať, či už s firmami alebo pedagógmi v dostatočnom časovom predstihu viac vecí, ktoré sa javili v minulých ročníkoch ako problém,“ zhodnotila podujatie Ľ. Lachká z PSC. „Dobrá komunikácia so všetkými zainteresovanými bola základným predpokladom na to, aby sme mohli takéto podujatie úspešne zvládnuť. Predovšetkým sme kládli veľký dôraz na stanovenie cieľovej skupiny študentov, o ktorých firmy prejavili záujem. Taktiež sme veľmi vďační pedagógom katedier za to, že študenti boli dostatočne informovaní a motivovaní prísť na takéto podujatie. Odozvy na podujatie sú zatiaľ len pozitívne. Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí nám pomohli zorganizovať Kariérny deň 2019 a tešíme na Kariérny deň 2020, ako aj na ďalšiu spoluprácu s firemnými partnermi.“

Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Zdroj: https://www.ukf.sk/verejnost/aktuality/udalosti/3454-karierny-den-10-firiem-9-katedier-200-studentov