Hlavné otázky rozvoja VŠ poľnohospodárskeho vzdelávania v Rusku a Európe - v centre pozornosti zasadnutia VUA
Na pôde Štátnej agrárnej univerzity K. A. Timirjazeva v Moskve, v Ruskej federácii, počas troch dní (13. - 15. 9.) zasadali predstavitelia Vyšehradskej asociácie univerzít (VUA). Bolo to prvé Výročné zasadnutie VUA, ktoré sa konalo v Rusku. Odborníci sa venovali problematike vysokoškolského poľnohospodárskeho vzdelávania a diskutovali o viacerých aktuálnych otázkach v oblasti agroekonomiky.
V úvode zasadnutia VUA sa účastníkom prihovorila rektorka ŠAU Galina Zolina a rektor SPU v Nitre, prezident VUA prof. Peter Bielik. Galina Zolina vo svojom príhovore hovorila o strategických prioritách rozvoja, hlavných smeroch vedeckého výskumu a medzinárodných projektoch realizovaných ŠAU. Zdôraznila jedinečné postavenie ŠAU K. A. Timirjazeva ako jedinej univerzity v Rusku, ktorej činnosť je bezprostredne spojená so zlepšením kvality života človeka. V slogane – Od kvality vedomostí a agrotechnológií ku kvalite života – je vyjadrená hlavná misia ŠAU K. A. Timirjazeva, ktorá počas 152 rokov vychováva poľnohospodárov, ktorých práca je zameraná na rozvoj domácej ekonomiky. Prof. P. Bielik vyjadril poďakovanie Galine Zoline a kolektívu univerzity za vysokú úroveň organizácie podujatia, ako aj za dlhoročnú spoluprácu. Zdôraznil, že hlavným cieľom VUA, ktorá združuje takmer 60 poľnohospodárskych a ďalších univerzít východnej a strednej Európy, Ázie, USA, krajín Spoločenstva nezávislých štátov, je podpora a rozvoj vzťahov v oblasti vzdelávania a vedy. V rámci činnosti VUA prebehla osobitná diskusia rektorky ŠAU G. D. Zoliny s rektorom SPU prof. P. Bielikom a prof. Wimom Heijmanom z Univerzity vo Wageningene o problematike manažérskeho vzdelávania. Ako povedal W. Heijman, ŠAU K. A. Timiriazeva má nepochybne vedúcu úlohu v príprave odborníkov, konkrétne v rámci programov partnerstva štátneho a súkromného sektora v programe MBA. Na aktuálnom zasadnutí VUA za zúčastnilo 35 zástupcov 17 členských univerzít z 8 krajín – Ruska, ČR, SR, Poľska, Maďarska, USA, Ukrajiny, Holandska. Vypočuli si výročnú správu o činnosti VUA, ktorú za výkonný výbor predniesol generálny sekretár VUA Mgr. Vladislav Valach z SPU v Nitre. Tiež prediskutovali budúcoročný program činnosti VUA. Jedna z hlavných oblastí činnosti asociácie bude spolupráca ruských a zahraničných univerzít v oblasti akademických mobilít.
Účastníkom zasadnutia boli tiež predstavené výsledky činnosti redakcie časopisu VUA Bioekonomika a udržateľný rozvoj, napomáhajúceho rozvíjať publikačné aktivity výskumníkov z partnerských univerzít. Časopis je zaregistrovaný v jednej z medzinárodných databáz Copernicus Database (za rok 2016 - 78.16 bodov ICV - Index Copernicus Value) a v elektronickej Open Access Book nemeckého vydavateľstva odbornej literatúry de Gruyter. Dekanka FEM SPU v Nitre prof. Elena Horská informovala o špecifikách a zameraní časopisu, ako aj o požiadavkách na publikovanie v ňom odborných textov.
Každoročne je Výročnom zasadnutí VUA udelené niektorej z univerzít ocenenie VUA Award of Excellence za najaktívnejšie pôsobenie a najväčší prínos. Tento rok bola ocenená Luisianská štátna univerzita v USA.
S veľkým záujmom sa na zasadnutí stretlo vystúpenie pozvaných odborníkov, ktorí hovorili o význame nových poľnohospodárskych technológií. Vedúci Katedry agroekonomiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova prof. Sergej Kiseljov zameral svoje vystúpenie na tému vplyvu zmeny klímy a potravinového embarga na rozvoj poľnohospodárstva v Rusku a Európe. Uviedol možnosti ako zabezpečiť potravinovú bezpečnosť Ruska v podmienkach zmeny klímy až do roka 2050. Na základe ekonomických výpočtov, berúc do úvahy slnečnú aktívnosť, uvoľňovanie skleníkových plynov do atmosféry, zvýšenie intenzity zrážkovej činnosti, S. Kiseljov načrtol perspektívy úrodnosti rôznych druhov rastlín, medzi nimi aj obilnín.
Odborník v oblasti bezpečnosti Alexander Golikov hovoril o potenciálnych rizikách produkcie GMO. Zdôraznil, že problém zvyšovania bezpečnosti je priamo spojený s rýchlo sa rozvíjajúcimi technológiami. Skôr, ako ich budeme využívať, treba zvážiť ich plusy a mínusy, aby sme mohli efektívne oceniť riziká a usmerniť, riadiť ich.
Sergej Grošjev, šéf projektov v oblasti agrobiznisu v akciovej spoločnosti Singenta, sa venoval otázkam vzájomného partnerstva štátneho a súkromného sektora v oblasti poľnohospodárskeho vzdelávania. Hovoril o skúsenosti so vzdelávaním poľnohospodárskych odborníkov v oblasti agrotechnológií a navrhol vytvoriť spoločenstvo, ktoré by pomáhalo vytvárať podobné vzdelávacie centrá.
Účastníci zasadnutia VUA si tiež prezreli vybrané priestory ŠAU K. A. Timirjazeva a zúčastnili sa na stretnutiach na fakultách. Vedenie Mendelovej univerzity v Brne, ČR, navštívilo Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva a Katedru lesného hospodárstva a meliorácií, vedenie univerzity v Debrecíne Technologickú fakultu, Fakultu agronómie a biotechnológie a Fakultu ekonomiky a financovania, vedenie Univerzity sv. Štefana v Gödöllő Fakultu techniky v agrobiznise a Katedru svetovej ekonomiky a pod.
Na Ekonomickej fakulte A.V. Čajanova sa diskutovalo o realizácii spoločného magisterského programu agrárny obchod a marketing so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.
Prof. Robert Magda z Univerzity sv. Štefana v Gödöllő, Maďarsko, vystúpil s prednáškou pre študentov ekonómov na tému Scarcity Problems In XXI Century a riaditeľ LSU AgCenter John Samuel Russin mal prednášku o systéme vzdelávania v USA.
V rámci činnosti VUA ruskí a európski odborníci projektu TEMPUS Pac Agro diskutovali o pláne podujatí na najbližšie obdobie.
Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/hlavne-otazky-rozvoja-vs-polnohospodarskeho-vzdelavania-v-rusku-a-europe-v-centre-pozornosti-zasadnutia-vua/