Európski ministri zodpovední za konkurencieschopnosť vyzývajú na podporu novej generácie vedcov, predstavili aj Bratislavskú deklaráciu mladých výskumníkov

20.07.2016

Opatrenia na podporu mladých výskumníkov,zvýšenie ich mobility či zastúpenie žien vo výskume a ďalšie investície do výskumu, ktoré by viedli k zatraktívneniu vedeckej kariéry a zlepšeniu inovatívneho prostredia. To boli hlavné témy neformálneho zasadnutia Rady ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET- časť výskum), ktoré sa uskutočnilo 19. júla 2016 v priestoroch bratislavskej Reduty.
Ministri z 28 členských krajín EÚ a krajín EFTA diskutovali pod vedením ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana a komisára EK pre vedu, výskum a inovácie Carlosa Moedasa o opatreniach na podporu mladých výskumníkov, o zvýšení atraktivity vedeckej kariéry a posilnení investícií do ľudského potenciálu vo výskume a vývoji.
„Sme presvedčení, že mladí a talentovaní ľudia sú hnacou silou vývoja, inovácií a ekonomického rastu v Európe,“ zdôraznil minister Plavčan. Dodal, že Slovensko je mladá a dynamická krajina s mladými ľuďmi, ktorí inšpirujú Európu a ambíciou tohto stretnutia je spoločne preskúmať, aké sú podmienky pre mladých výskumníkov na európskej i národnej úrovni a pripraviť návrhy opatrení, ktoré zatraktívnia systém v EÚ na podporu mladých vedcov.
„Často ako politici diskutujeme abstraktne, ale dnes to bolo iné. Do odborných diskusií boli zapojení samotní mladí výskumníci. Bola to jedna z najzaujímavejších diskusií, na ktorej som sa zúčastnil,“ povedal eurokomisár Carlos Moedas.
Okrem toho sa ministri zamerali na cieľ, COMPETako prilákať najlepších výskumných pracovníkov z tretích krajín. Tento dôraz nadväzuje na prioritu Európskej komisie pri vytváraní nových pracovných miest, zvyšovaní hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti.
Excelentní mladí vedci, ktorí diskutovali s politikmi, sa podieľajú aj na príprave Bratislavskej deklarácie na podporu mladých výskumníkov. Tento dokument oficiálne predstavili minister školstva Peter Plavčan a eurokomisár Carlos Moedas. Deklarácia bude ako príloha záverov Rady predložená na prijatie na zasadnutí Rady pre konkurencieschopnosť, časť výskum, 29. novembra v Bruseli.
V druhej časti neformálneho zasadnutia hovorili ministri o potrebe rozvoja európskeho výskumného, vývojového a inovačného prostredia. Zamerali sa najmä na možnosti zlepšenia rámcových podmienok pre výskumníkov v EÚ, a to najmä z pohľadu start-upov - rýchlo rastúcich, inovatívnych malých a stredných podnikov.
Cieľom výmeny ich názorov bolo nájsť odpovede na otázky, čo by pomohlo zlepšiť spoluprácu medzi verejným výskumným sektorom a súkromnou sférou, aké sú slabé a silné stránky európskeho inovačného ekosystému a aká by mohla byť prípadná úloha pripravovanej  Európskej inovačnej rady v tejto oblasti.