Deň otvorených dverí na UPJŠ LF prilákal stovky záujemcov

10.02.2017

Asi šesťsto študentov stredných škôl využilo vo štvrtok 9. februára 2017 príležitosť navštíviť našu fakultu a dozvedieť sa množstvo informácií o štúdiu lekárskych i nelekárskych študijných programov, i medicíne ako takej. Program začal v Aule UPJŠ LF slávnostným privítaním a predstavením fakulty, ktorého sa zhostil prodekan pre pedagogickú činnosť doc. MUDr. Jozef Gonsorčík, CSc. Návštevníci, medzi ktorými boli aj viacerí stredoškolskí učitelia a rodičia študentov, si tiež so záujmom pozreli promovideo fakulty, vďaka ktorému sa virtuálne preniesli aj do rôznych praktikární či zdravotníckych zariadení, v ktorých sa realizuje praktický výučba medikov, fyzioterapeutov i ošetrovateľov. Nasledovalo predstavenie študentských organizácií pôsobiacich na našej lekárskej fakulte – Spolku medikov mesta Košice a Slovenského spolku študentov zubného lekárstva a po vypočutí študentskej hymny Gaudeamus igitur na záver oficiálneho programu v aule sa už stredoškoláci rozpŕchli po rôznych posluchárňach a laboratóriách, v ktorých ich čakal bohatý program s cieľom prestaviť študentom všetky študijné programy.

Študijné programy Fyzioterapia a Verejné zdravotníctvo boli prezentované formou prednášok v Seminárnej miestnosti, zatiaľ čo študijný program Ošetrovateľstvo predstavili pracovníčky Ústavu ošetrovateľstva priamo v priestoroch ústavu, kde domonštrovali záujemcom okrem iného aj praktické využitie simulátorov vo výučbe.

Náplň lekárskych študijných programov "Všeobecné lekárstvo" a "Zubné lekárstvo" priblížili rôzne aktivity vo veľkých posluchárňach, ale aj na niektorých ústavoch Lekárskej fakulty UPJŠ.

V posluchárni P2 rozložili pracovníci Ústavu anatómie rôzne modely, ale aj pravé kosti, pričom záujemcom vysvetľovali, prečo sa (ne)báť anatómie, ktorá je pre medikov v prvých dvoch ročníkoch vzhľadom na svoju náročnosť veľkým strašiakom. Program týkajúci sa predklinických vied rozšírili pracovníci Ústavu lekárskej a klinickej biofyziky, ktorí v laboratóriu priblížili návštevníkom, na akom princípe fungujú dôležité vyšetrovacie techniky v medicíne - EKG a ultrazvuk.

V posluchárni P1 si rozložili zubné náčinie pracovníci I. stomatologickej kliniky a Kliniky stomatológie a maxiolfaciálnej chirurgie. Priniesli tiež modely zubov a zubné fantómy, čo sú praktické pomôcky, na ktorých si cvičia študenti výkony v ústnej dutine. Mimoriadne vyťažené boli dva vŕtacie trenažéry, na ktorých si mohli návštevníci vyskúšať vŕtanie do umelých zubov.

Živo bolo aj v posluchárni P3, ktorá patrila dopoludnia chirurgickým odborom. Pracovník I. chirurgickej kliniky MUDr. Róbert Kilík, PhD. a lekárka z Kliniky srdcovej chirurgie Lucia Mistríková ponúkli študentom možnosť pozrieť a prípadne si aj vyskúšať rôzne chirurgické nástroje a pomôcky od tých najzákladnejších, medzi ktoré patria ihly, nite, nožnice, peany a svorky, až po mechanické šijacie aparáty - staplery. Návštevníci mohli vidieť aj také perličky, akými sú umelé srdcové chlopne a so záujmom si pozreli videá z laparoskopických operácií žlčníka a hernie - ľudovo nazývanej "pruh" a tiež operácie srdca.

Aj keď žiadnemu z divákov pri nich neprišlo nevoľno, otázky, či študenti vyšších ročníkov na operačných sálach neodpadávajú, prichádzali akosi automaticky... Stredoškolákov tiež zaujímalo, či má študent možnosť vyskúšať si aj sám aspoň drobný chirurgický výkon, akým je zašitie operačnej rany a niektorí sa popasovali - s pre nich dosť ťažkou úlohou - zvládnuť urobiť aspoň chirurgický uzol.

Nenudili sa ani na prednáškach z internistických odborov, z ktorých každá si vyžiadala množstvo otázok a bohatú diskusiu. O všeobecné predstavenie internistických odborov sa postaral MUDr. Štefan Sotak, PhD., MBA, ktorý vysvetlil ich náplň a rozdelenie a ukázal príklady vyšetrení realizovaných v internej medicíne. Nasledovala prednáška s tajomným názvom "Čas je mozog", pri ktorej neurologička prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO vysvetlila dôležitosť včasnej medicínskej intervencie pri náhlej cievnej mozgovej príhode pre záchranu funkcií zasiahnutej časti mozgu.

Psychologička PhDr. Martina Chylová, PhD. zaujala prítomných prednáškou s názvom "Nie ľahké byť normálny" a záver prednáškového bloku patril infektológovi Martinovi Novotnému, PhD., ktorý hovoril o nástrahách sexuálneho styku zo zdravotného hľadiska.

Zaujímavú prednášku si pre návštevníkov Dňa otvorených dverí pripravili aj pracovníci Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny, ktorí hovorili o prepojení tela, duše a prostredia pri prevencii a liečbe ochorení a ochotne im predstavili svoje pracovisko zamerané na sociálne a behaviorálne determinanty zdravia a kvality života zdravotne a sociálne znevýhodnených skupín populácie.

Mnohých zaujala aj návšteva ďalšieho pracoviska - Ústavu experimentálnej medicíny, kde mohli vidieť činnosť rôznych prístrojov a to plynového chromatografu s plameňovo-ionizačným detektorom, biochemický analyzátor na stanovene metabolických parametrov, výnimočný model tráviaceho traktu - takzvané "umelé črevo" - a tiež prietokový cytometer a prácu s bunkami v bunkovom laboratóriu. Nuž a koho lákali viac živé tvory, ako prístroje, mal zas možnosť navštíviť Laboratórium výskumných biomodelov (zverinec) a dozvedieť sa niečo o prínose hlodavcov pre biochemický výskum.

Nechýbala ani prezentácia výnimočných projektov realizovaných na Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. MVDr. Vladimír Hrabovský, PhD. z Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie predstavil študentom projekt nazvaný Výskumné centrum moderných technológií a diagnostiky ochorení ohrozujúcich verejné zdravie a zamestnanci Ústavu lekárskej a klinickej biofyziky im priblížili viaceré projekty realizované na ich pracovisku v posledných rokoch.

Záujem bol aj o informácie týkajúce sa podávania prihlášok a priebehu prijímacích skúšok či spôsobu testovania, ktoré ochotne zodpovedali pracovníčky študijného oddelenia Lekárskej fakulty UPJŠ. Záujemcovia o fakultu z radov tretiakov, ktorých prijímacie konanie čaká až o rok, zas privítali informácie o prípravnom kurze z biológie a chémie na prijímacie skúšky a RNDr. Helena Mičková, PhD. potešila mnohých záujemcov o štúdium na našej fakulte knihami modelových otázok z biológie a chémie, ktoré si z podujatia mohli odniesť domov grátis.

Nechýbali ani pestré študentské "Activities Fair" - inštruktáž správnej ústnej hygieny, ukážky šitia a prvej pomoci, či prezentácia študentských projektov, napríklad Nemocnice u medvedíka, ktorý pomáha deťom predškolského veku odbúravať strach z lekárov vďaka "liečeniu" a "operovaniu" veľkých plyšových macíkov, s ktorými prichádzajú naši medici za deťmi do materských škôlok.

Deň otvorených dverí na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach znamenal zmes pestrých zážitkov a informácií, ktoré azda študentom pomôžu správne sa rozhodnúť, ktorým smerom by sa chceli vo svojom štúdiu ďalej uberať a azda aj oni, ak budú mať na prijímacích skúškach úspech, budúci akademický rok zasadnú do lavíc, ktoré si mali možnosť obzrieť hravejšou formou.

Zdroj: https://www.upjs.sk/public/media/15355/2017-02-09%20LF%20UPJS%20-%20Den%20otvorenych%20dveri.pdf

Fotogaléria k článku: