Celoslovenské dni poľa 2023 prepájajú vzdelávanie, prax a inštitúcie
V utorok 6. júna sa začali v Oponiciach Celoslovenské dni poľa 2023. Dvanásty ročník prehliadky odrôd, ochrany a výživy rastlín, poľnohospodárskej techniky a hospodárskych zvierat otvoril minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš. Dvojdňové top podujatie agrosektora potrvá do 7. júna.
Na pôde Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Oponiciach privítala vystavovateľov a návštevníkov rektorka Klaudia Halászová. Ako uviedla, ambíciou univerzity bolo dostať na jedno pole všetky základné piliere, ktoré poľnohospodári potrebujú - vzdelávanie, prax a inštitúcie. Zdôraznila, že SPU v súčasnosti prechádza zmenami týkajúcimi sa nastolenia tém, ktoré univerzita na čas opustila a ku ktorým sa potrebuje vrátiť. „Verím, že toto podujatie bude miestom, kde si povieme, akého absolventa zamestnávatelia potrebujú, aké má mať vedomosti, zručnosti, aké nové technológie má poznať,“ povedala rektorka na otvorení. Na podujatí majú zastúpenie mnohé firmy a inštitúcie pôsobiace v oblasti poľnohospodárstva, univerzita aj stredné odborné školy.
Ako vyzdvihol riaditeľ vydavateľstva Profi Press Martin Sedláček, Celoslovenské dni poľa 2023 sú vo viacerých ohľadoch rekordné, a to v počte políčok aj poľnohospodárskej techniky. „Táto výstava sa pripravuje presne 12 mesiacov. Po jej ukončení začneme pripravovať ďalší ročník, ktorý bude v Dvoroch nad Žitavou, čím sa uzavrie kruh, ktorý je novou koncepciou pre túto výstavu - Dvory nad Žitavou, Selice, Dolná Krupá, Oponice,“ podčiarkol. Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík pripomenul, že podujatie vzniklo pred dvanástimi rokmi práve v Dvoroch nad Žitavou, kde bol pred svojím zvolením za župana starostom. V rámci kraja sa snaží podporovať tunajších producentov potravín presadzovaním spotreby lokálnych potravín v 64 stredných školách a 25 zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
O nádherne rozkvitnuté námestie na Celoslovenských dňoch poľa sa postarala Botanická záhrada SPU. Svoje vonkajšie expozičné plochy zakladala už 7. marca. „Výstavné priestory sme postavili na pozitívnej konfrontácii dvoch kvitnúcich plôch, ktoré sú často osadzované v úplne rozdielnom prostredí – letničkové lúky, ktoré sú primárne osádzané v intravilánoch a zmes kvitnúcich medziplodín pre opeľovače, primárne používaná v agrárnej krajine. Pri obidvoch plochách sme sa zamerali na podporu biodiverzity a chceli sme demonštrovať, že obidve plochy môžu byť porovnateľne atraktívne a prínosné pre krajinu aj pre ľudí,“ uviedla riaditeľka Botanickej záhrady SPU Alica Beňová. Letničky sadili so zámerom, aby kvitli presne v tomto čase. „Sme radi, že sa nám to podarilo,“ podotkla A. Beňová. Dvojárová plocha je rozdelená presne na polovicu, a to diagonálne kvôli lepšiemu vizuálnemu vnímaniu.
Celá expozícia vrátane stanu SPU je vyzdobená v prírodných motívoch so zameraním na poľnohospodárstvo, so slamenými kompozíciami a s odkazom na nový dizajn manuál SPU. Z farieb tu dominujú zelená, fialová a biela. Premiéru má na Dňoch poľa aj nové 3D logo univerzity, ktoré bolo zhotovené v nadväznosti na nový dizajn manuál SPU. „Osadili sme ho na balíky sena, v budúcnosti bude využívané pri rôznych príležitostiach na propagáciu univerzity,“ dodala riaditeľka Botanickej záhrady.
Hlavným organizátorom Celoslovenských dní poľa je vydavateľstvo Roľníckych novín Profi Press SK, SPU v Nitre je spoluorganizátorom. Počas dvoch dní je pripravených 610 odrodových políčok a 300 políčok s variantmi ochrany a výživy rastlín od 55 spoločností. Odbornému programu dominuje seminár na tému „Utlačenie pôdy spôsobené pohybom poľnohospodárskych strojov“ pod vedením odborných garantov z SPU – profesora Vladimíra Rataja, profesora Pavla Finduru a docenta Miroslava Macáka. V rámci diskusného fóra SPU vystupujú špičkoví odborníci z univerzity, ktorí hovoria o aktuálnych výzvach a témach v oblasti poľnohospodárstva. Pestrú paletu podujatí dopĺňajú ukážky prác historickej techniky, súťaž v orbe konským záprahom či výstava hospodárskych zvierat.
Foto: Martin Havran