Metallurgy
Displays a valid description until 16.03.2017. It is being replaced by a department Extraction and Processing of Earth Resources.
Group:
Construction, Technology, Production and CommunicationsResearch area:
metalurgické a montánne vedyEnglish Name of the field of study:
MetallurgyLevels - description
Študijný odbor hutníctvo sa môže študovať v:
- prvom stupni vysokoškolského štúdia (Bc.) so štandardnou dĺžkou štúdia v dennej forme štúdia 3 roky, v externej forme štúdia 4 roky;
- druhom stupni vysokoškolského štúdia (Ing.) so štandardnou dĺžkou štúdia v dennej forme štúdia 2 roky, v externej forme štúdia 3 roky;
- tretom stupni vysokoškolského štúdia (PhD.) so štandardnou dĺžkou štúdia v dennej forme štúdia 4 roky, v externej forme štúdia 5
Content of the study field - general part
Absolventi prvého stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo sú pripravovaní na profesie technológ v oblasti hutníctva železa a ocele, hutníctva neželezných kovov a zlievarenstva. Môžu pôsobiť ako manažéri výroby, sú schopní samostatne podnikať v oblasti malých výrobných prevádzok a laboratórií.
Absolventi druhého stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo majú možnosť uplatnenia v inžinierskych pracovných pozíciách v priemysle hutníctva železa a ocele, neželezných kovov, zlievarenstva a tepelnej energetiky. Sú pripravení pracovať vo vedení podnikov v riadiacich pozíciách, ako pracovníci marketingu, ako výskumní a vývojoví pracovníci, návrhári výrobkov a služieb, a zodpovedať a riadiť pridelené procesy. Podnikajú v oblasti malých a stredných podnikov v oblasti hutníctva, tepelnej techniky a plynárenstva.
Absolventi tretieho stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo majú možnosť uplatnenia ako samostatní vedeckí pracovníci s orientáciou na princípy základných procesov, prebiehajúcich pri príprave vsádzky, pri príprave materiálov pre zlievarenské systémy, pri pyrometalurgických, hydrometalurgických a biometalurgických procesoch extrakcie kovov, pri procesoch úpravy kovovej taveniny, jej odlievania a tvorby štruktúry kovového odliatku. Je orientovaný aj na procesy zlievarenská forma – kov, žiaruvzdorná výmurovka – kov – troska, na špeciálne zlievarenské procesy. Rieši problematiku tepelných procesov v hutníckych technológiách a hutníckej energetiky. Vo svojej práci navrhuje nové prístupy a postupy, resp. modifikáciu existujúcich, na základe vlastného poznania zákonitostí procesov pri zohľadňovaní poznania najmodernejších vedeckých trendov vo svete. Zohľadňuje aj princípy pôsobenia navrhovaných a modifikovaných procesov na životné prostredie, skúma a navrhuje opatrenia na znižovanie nepriaznivých environmentálnych vplyvov.
Reason for the establishment of a study field
Už po mnohé tisícročia hutníctvo zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj ľudskej spoločnosti.
Hutníctvo je odvetvie priemyslu, ktoré je na území Slovenska jedným z kľúčových a dominujúcich a z hľadiska smerovania priemyslu Slovenskej republiky má veľmi perspektívnu pozíciu.
Hutníctvo železa, ocele a neželezných kovov, najmä hliníka, a následne spracovanie kovov na plechy, rúry a sochory vytvára výrobky pre ďalšie odvetvia priemyslu, najmä automobilového, strojárenského a stavebného.
Priemysel výroby žiaruvzdorných materiálov spracúva jednu z najhodnotnejších domácich surovín a má dosah na celosvetovú ekonomiku.
Examples of similar study field abroad
Študijný odbor hutníctvo sa študuje na veľkom počte univerzít na celom svete, napríklad:
- AGH Krakow, Sliezka technická univerzita, Katovice, Poľsko;
- VŠB Ostrava, Česká republika;
- MISIS Moskva, Ruská federácia;
- BA Freiberg, Nemecko;
- Sveučilište Zagreb, Chorvátsko;
- TU Istanbul, Turecko;
- University of Sheffield, Anglicko;
- University of Trondheim, Nórsko;
- University of Pittsburgh, USA.
Definition of related fields of study and differences between them
Študijný odbor hutníctvo má nasledovné príbuzné študijné odbory:
- materiály
Príbuznosť vymedzuje nadväznosť hutníckych technológií na technológie spracovania materiálov a podobné teoretické základy v jadre znalostí.
- energetika
Príbuznosť vymedzuje energetická náročnosť hutníckych procesov a potreba súčasného navrhovania a realizovania hutníckych procesov s energetickými technológiami a zdrojmi.
- environmentálne inžinierstvo
Príbuznosť vymedzuje náročnosť hutníckych procesov na zaťažovanie životného prostredia, z čoho vyplýva potreba súčasného navrhovania a realizovania hutníckych procesov s environmentálnymi riešeniami.
Standard length of daily study: 3
Standard length of external study: 4
Content of the study field - description of the first degree
Vymedzenie odborného profilu absolventa (1. stupeň)
Všeobecná charakteristika odborného profilu absolventa
Absolvent štúdiom v študijnom odbore hutníctvo získal teoretické základy z prírodovedných disciplín, z teórie a praxe hutníckych procesov, materiálového inžinierstva, energetiky v hutníctve a výroby žiaruvzdorných materiálov. Ďalej nadobudol všeobecný prehľad o priemyselných technológiách z oblasti hutníctva, zlievarenstva, materiálového inžinierstva, tepelnej techniky a výroby žiaruvzdorných materiálov. Štúdiom povinných a špecializačných voliteľných predmetov detailnejšie spoznal procesy z týchto oblastí. Znalosti a zručnosti v oblasti hutníckych procesov, procesov zlievarenstva, materiálového inžinierstva, tepelnej techniky a výroby žiaruvzdorných materiálov a ich teoretických východísk a špecializácie v profilových oblastiach odboru. Môže pôsobiť vo vedúcich pozíciách priamo vo výrobných prevádzkach, v oddeleniach metalurgie a tepelnej energetiky. Je schopný samostatne podnikať v oblasti malého a stredného podnikania, ovláda informačné a komunikačné technológie na aplikačnej úrovni, je schopný kreatívneho myslenia a inovatívneho konania v študovanom odbore.
Teoretické vedomosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo počas štúdia získal:
- teoretické základy z prírodovedných disciplín a z ich aplikácie pre teoretické základy, základných procesov v hutníctve železa a ocele, hutníctve neželezných kovov, a zlievarenstve, tepelnej techniky a hutníckej energetiky,
- teoretické základy z inžinierskych disciplín a z metodiky experimentov,
- schopnosti priamo aplikovať teoretické poznatky pri riadení a ovládaní technologických procesov.
Praktické schopnosti a zručnosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- dokáže riadiť a kontrolovať technologické procesy vo vyššie špecifikovaných oblastiach,
- dokáže riadiť jemu zverené technologické procesy z pohľadu manažérstva kvality,
- dokáže pracovať v oblasti dizajnu nových výrobkov a nových procesov, pri aplikácii nových poznatkov vo vede a technike vo výrobných procesoch.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- má znalosti z oblasti ekonomiky výrobných procesov a z oblasti manažérskych techník,
- dokáže si organizovať vlastný profesijný vývoj,
- má znalosti z aspektov environmentálneho pôsobenia technologických procesov v jeho oblasti,
- vie prezentovať získané poznatky a výsledky,
- má znalosti z oblasti zakladania a prevádzkovania malých a stredných výrobných podnikov,
- má znalosti z obchodného, pracovného a environmentálneho práva,
- má schopnosti z aplikácie informačnej a komunikačnej techniky v oblasti hutníctva.
Vymedzenie jadra znalostí (1. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru hutníctvo tvoria:
- Matematické základy pre teóriu technologických procesov
- Fyzikálne základy hutníctva
- Anorganická a fyzikálna chémia
- Základy inžinierskych disciplín
- Teória hutníckych procesov
- Náuka o materiáloch
- Základy tepelnej techniky
- Základy hutníckych technológií
- Ekonomické základy priemyselných činností
- Manažérske systémy
- Obchodné, pracovné a environmentálne právo
- Zakladanie a riadenie malých a stredných podnikov
Štátna skúška
Štátna skúška v študijnom odbore hutníctvo pozostáva z obhajoby bakalárskej práce a kolokviálnej skúšky. V bakalárskej práci má absolvent preukázať schopnosť aplikovať získané teoretické vedomosti a zručnosti do praktických problémov a samostatne ich využívať. Obhajobou bakalárskej práce sa overuje spôsobilosť riešiť praktické zadania vychádzajúce z predpokladaného uplatnenia absolventa. Kolokviálnou skúškou sa zisťuje zvládnutie a pochopenie vyžadovaných vedomostí z oblasti hutníctva.
Content of study field - description of the combined first and second degree
Standard length of daily study: 2
Standard length of external study: 3
Content of the study field - second grade description
Vymedzenie odborného profilu absolventa (2. stupeň)
Všeobecná charakteristika odborného profilu absolventa
Absolvent štúdiom v študijnom odbore hutníctvo získal detailné vedomosti z teoretických základov technologických procesov v odbore. Detailne ovláda charakteristiky technologických procesov v odbore, správnu funkciu prislúchajúcej techniky. Dokáže kontrolovať fyzikálne a chemické vlastnosti ním vyrábaných produktov. Dokáže tvorivo aplikovať získané znalosti pri zmenách charakteristík technologických procesov a technických zariadení, pri napĺňaní manažérskych cieľov kvality, výkonnosti a efektívnosti s ohľadom na bezpečnosť a hygienu práce, energetickosť, informačnú bezpečnosť a životného prostredia. Neustále sleduje vývojové trendy vo svojej oblasti, získané poznatky dokáže implementovať do procesov za ktoré zodpovedá. Prehlbuje si poznatky z manažérskych techník, ktoré mu umožňujú efektívne pracovať v tímoch, riadiť ich, a viesť zložité projekty zlepšovania.
Teoretické vedomosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo počas štúdia získal:
- teoretické základy, na ktorých sú založené procesy prípravy materiálov vrátane vsádzok pre extrakčné procesy a pre zlievarenstvo,
- teoretické základy z pyrometalurgickej, hydrometalurgickej a biometalurgickej extrakcie kovov,
- teoretické základy z oblasti procesov úpravy kovových tavenín, ich odlievania, tvorby štruktúry a úpravy odliatkov,
- teoretické základy z oblasti palív, spaľovania, výroby tepla a jeho aplikácií v hutníckych technológiách, dokáže tvorivo aplikovať znalosti, získané zo sledovania najnovších trendov vo vede a výskume a riadiť procesy v oblasti svojho pôsobenia.
Praktické schopnosti a zručnosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- dokáže navrhovať produkty a procesy spadajúce do oblasti, definovanej študijným programom,
- je spôsobilý modelovať a simulovať technologické procesy; monitorovať, merať, analyzovať a riadiť činnosti zlepšovania procesov a produktov; a navrhovať a viesť projekty zlepšovania a inovácií,
- je schopný viesť tímy, hodnotiť ich prácu a plánovať, organizovať, viesť a kontrolovať postupy celoživotného vzdelávania a učenia sa organizácie.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- má vedomosti z oblasti ekonomiky ním riadených procesov,
- má znalosti z oblasti podnikového, pracovného a environmentálneho práva,
- organizuje si vlastný profesijný rozvoj,
- má schopnosti organizovať a viesť pracovný tím,
- dokáže kontrolovať a riadiť vplyvy procesov na životné prostredie,
- disponuje prehĺbenými znalosťami a zručnosťami z oblasti informačných a komunikačných technológií a automatizácie technologických procesov.
Vymedzenie jadra znalosti (2. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru hutníctvo sú:
- teoretické prírodovedné a inžinierske základy odboru,
- príprava materiálov a vsádzok pre extrakčné procesy a odlievanie,
- výroba ocele,
- základy zlievarenských procesov,
- biometalurgické postupy získavania kovov,
- spracovanie a recyklácia odpadov,
- vlastnosti a štruktúra kovov a zliatin,
- mimopecné spracovanie železa, ocele a neželezných kovov,
- odlievanie kovov,
- žiaruvzdorné materiály v hutníctve železa a neželezných kovov,
- hutníctvo ľahkých, ťažkých, ušľachtilých a vzácnych kovov,
- metalurgia ocelí na odliatky,
- tepelné režimy,
- využitie odpadových zdrojov energií z hutníckych technológií,
- palivá a spaľovanie palív,
- obnoviteľné zdroje energie a ich aplikácia v hutníctve,
- obchodné, pracovné a environmentálne právo,
- technologická prax.
Štátna skúška
Štátna skúška v študijnom odbore hutníctvo pozostáva z obhajoby diplomovej práce a kolokviálnej skúšky. V záverečnej práci má absolvent preukázať schopnosť aplikovať získané teoretické vedomosti a zručnosti do praktických problémov a samostatne ich využívať. Obhajobou diplomovej práce sa overuje spôsobilosť riešiť praktické zadania vychádzajúce z predpokladaného uplatnenia absolventa Kolokviálnou skúškou sa zisťuje zvládnutie a pochopenie vyžadovaných vedomostí z oblasti hutníctva.
Standard length of daily study: 4
Standard length of external study: 5
Content of the study field - description of the third grade
Vymedzenie odborného profilu absolventa (3. stupeň)
Všeobecná charakteristika odborného profilu absolventa
Absolventi tretieho stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo boli počas štúdia pripravovaní na prácu vo vedeckých a vedecko-výskumných pracovných pozíciách vo výskumných a vývojových oddeleniach priemyselných podnikov v oblasti hutníctva železa a ocele, v oblasti hutníctva neželezných kovov, v oblasti zlievarenstva a v oblasti tepelnej techniky a tepelnej energetiky, v pozíciách vedúcich pracovníkov vo vedeckých a výskumných ústavoch alebo ako vedecko-pedagogickí pracovníci na vysokých školách.
Teoretické vedomosti
Absolvent tretieho stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- je vedeckým pracovníkom, ktorý samostatne báda a prináša vlastné poznatky,
- navrhuje teoretické aj praktické riešenia pre procesy v oblasti hutníctva,
- pozná problematiku tepelných procesov v hutníckych technológiách a hutníckej energetike,
- má teoretické znalosti z vplyvov hutníckych procesov na životné prostredie,
- má prehĺbené teoretické znalosti zo súvisiacich oblastí, ktoré si neustále dopĺňa štúdiom najnovších poznatkov v svetovej vedeckej a odbornej literatúre.
Praktické schopnosti a zručnosti
Absolvent tretieho stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- má schopnosť navrhovať vedecké a výskumné projekty, ich zadania obhájiť,
- má schopnosť viesť tím pracovníkov, riešiacich vedecký a výskumný projekt, formulovať postupy riešenia a ich kontrolu tak, aby ciele projektu boli naplnené,
- má schopnosť prezentovať čiastkové aj finálne výsledky riešenia a obhajovať ich pred vedeckou komunitou a verejnosťou.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent tretieho stupňa štúdia v študijnom odbore hutníctvo:
- pozná právne aspekty, vzťahujúce sa k hutníckym procesom ním navrhovaným a modifikovaným,
- pozná etické a spoločenské aspekty vedeckej práce,
- pozná a usmerňuje nadväznosť vedeckej práce v ďalších štádiách procesov (vývoj – výroba – použitie – zneškodňovanie),
- je schopný vytvárať pracovné tímy a viesť ich,
- prispieva k rozvoju vedného odboru.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalosti sú rozdelené do študijnej a vedeckej časti.
- Študijná časť:
Odporúčané rámcové témy, ktoré si študent volí s ohľadom na oblasť dizertačnej práce:
- teoretické aspekty výroby surového železa,
- teoretické základy oceliarstva,
- teória mimopecného spracovania a odlievanie ocele,
- korózia žiaruvzdorných materiálov v procesoch výroby železa a ocele,
- ekologické aspekty a spracovanie druhotných surovín čiernej metalurgie,
- archeometalurgia,
- štruktúra a vlastnosti materiálov čiernej metalurgie,
- prvotné a druhotné suroviny pre výrobu ťažkých, ľahkých, ušľachtilých a vzácnych kovov,
- teória pyrometalurgickych procesov,
- teória hydrometalurgickych procesov,
- teória biometalurgických procesov,
- teória elektrometalurgickych procesov,
- progresívne metódy výroby ťažkých neželezných kovov,
- progresívne metódy výroby ľahkých kovov,
- progresívne metódy výroby ušľachtilých a vzácnych kovov,
- zdroje energie, výmeny tepla a hmoty,
- efektívnosť prevádzky energetických zariadení,
- energetické technológie,
- doprava energetických médií a systémy riadenia energetických sústav.
Študijná časť pokrýva maximálne 1/3 rozsahu študijného odboru.
- Vedecká časť:
- výskumné riešenia špecifikovaného vedeckého problému v odbore,
- schopnosť formulovať ciele dizertačnej práce, navrhnúť dizertačný projekt a schopnosť obhajovať výsledky vedeckých riešení a postupov,
- schopnosť prezentovať výsledky v domácich a svetových publikáciách,
- schopnosť formulovať praktické závery riešenia a ich prínos práce v oblasti poznania.
Štátna skúška
Štátna skúška v študijnom odbore hutníctvo pozostáva z obhajoby dizertačnej práce a kolokviálnej skúšky. Preukazuje sa ňou schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja. Podmienkou riadneho skončenia doktorandského štúdia je vykonanie dizertačnej skúšky, ktorá patrí medzi štátne skúšky a obhajoba dizertačnej práce. Dizertačná práca je záverečnou prácou.